"POMORSKIE DLA SENIORÓW"

W środę 17 lipca 2024 r. w Gdyni wręczono Waldemarowi Świto nagrodę Pomorskie dla Seniorów

Barbara  Bałka
Barbara Bałka
6 miesięcy temu
W środę 17 lipca 2024 r. w Gdyni wręczono Waldemarowi Świto nagrodę Pomorskie dla Seniorów ZDJĘCIE PRZEDSTAWIA PRZEBIEG WYDARZENIA. FOT. IWONA OLCZAK, ROPS

Podczas tradycyjnego ogniska dla Seniorów na Polanie Redłowskiej w Gdyni uhonorowany został Waldemar Świto - laureat z Gdyni Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów” w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior. Nagrodę wręczyła Iwona Mielewczyk - Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. W spotkaniu z udziałem seniorów z Oddziału Rejonowego w Gdyni Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów uczestniczyła Bożena Zglińska reprezentująca Pomorską Wojewódzką Radę Seniorów.

Informacje o zgłaszającym: organizacja pozarządowa z terenu województwa pomorskiego zrzeszająca seniorów Oddział Rejonowy w Gdyni Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów — wiceprzewodniczący Ryszard Jarmoszka

Informacja o laureacie:

Waldemar Świto zasługuje na wyróżnienie za swoje niezwykłe zaangażowanie w działalność na rzecz gdyńskich seniorów. Od wielu lat jest aktywnym działaczem społecznym w aż trzech organizacjach. W 1996 roku przystąpił do Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów o/r Gdynia, gdzie realizuje swoje społeczne pasje jako kierownik sekcji „Kultury i Zagospodarowania Wolnego Czasu Emerytom”.

Zaraża innych swoją pozytywną energią i potrafi w rewelacyjny sposób zachęcić osoby starsze do większej aktywności i integracji społecznej. Jest głównym inicjatorem, koordynatorem i wodzirejem podczas integracyjnych ognisk dla seniorów (członków i sympatyków Związku), które organizuje w co trzecią środę każdego miesiąca na Polance Redłowskiej. Angażuje się również w organizację wycieczek oraz comiesięcznych spotkań organizacyjnych dla najbardziej aktywnych członków Związku.

Dodatkowo należy do Gdyńskiego Oddziału Związku Piłsudczyków i od 1989 roku jest związany ze Związkiem Sybiraków. Od 6 lat pełni funkcję prezesa gdyńskiego koła Związku Sybiraków, gdzie zajmuje się organizacją spotkań integracyjnych, wycieczek i pielgrzymek (np. kilkudniowy wyjazd na Litwę czy coroczne wyjazdy na „Marsz Polskiego Sybiru” w Białymstoku, przekop Mierzei Wiślanej), różnych wydarzeń i uroczystości, takich jak coroczne obchody „Dnia Sybiraka w Gdyni” z udziałem władz miasta i Marynarki- Wojennej. 'Wraz z innymi działaczami i mieszkańcami Gdyni, aktywnie działa na rzecz upamiętnienia zesłańców i katorżników, dba o zachowanie pamięci o historii oraz o cierpieniach tych, którzy przetrwali te trudne czasy i tych, którzy zginęli zamęczeni. Za swoje zaangażowanie został uhonorowany złotą i srebrną odznaką „Zasłużony dla Związku Sybiraków”.

Waldemar Świto to również człowiek o niezwykle przejmujących osobistych losach. Urodził się na Syberii w sowchozie Woroszyłowka w 1941 roku, gdzie została deportowana jego ciężarna matka. W filmie „Świadkowie Epoki”, dostępnym w archiwum Instytutu Pileckiego, opowiada o dramatycznych przeżyciach matki i swoich jako dziecka podczas zesłania, ale także o pomocy otrzymywanej od zwykłych mieszkańców Syberii. Jako swój najważniejszy cel w życiu wymienia: przekazać prawdę o Sybirze młodzieży.

Ojciec pana Waldemara w wieku 18 lat wstąpił do Legionów Piłsudskiego — był agentem polskiego wywiadu. Po wybuchu wojny trafił do obozu pracy w ZSRR. Po zwolnieniu z łagru, wstąpił do armii polskiej generała Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Nigdy nie wrócił do kraju. Obawiając się represji politycznych, do końca życia pozostał w Anglii, gdzie zmarł w 1963 roku. Pan Waldemar pojechał na pogrzeb ojca, którego nigdy nie poznał — po raz pierwszy i ostatni zobaczył go w trumnie. Matka, wycieńczona zesłaniem, zmarła w 1970 roku.

Obecnie, Pan Waldemar, na rencie zdrowotnej od 1996 roku, ojciec dwojga dorosłych synów, opiekuje się przewlekle chorą żoną i swój czas wolny poświęca na wolontariacką działalność społeczną. To człowiek niewątpliwie zasługujący na miano Zwyczajnego — Niezwyczajnego Seniora. Mimo podeszłego wieku wciąż jest siłą napędową w swoich społecznościach – pełen pasji, pomysłów i niesłabnącego zaangażowania.

Nagrody

Nagrodami przewidzianymi w konkursie są kosz z produktami regionalnymi, dyplom oraz grafika z widokiem Gdańska

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz nominowanym w Konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów”

 

Galeria zdjęć: Fot. Iwona Olczak, ROPS

Zobacz również