NGO
Święto Wojska Polskiego i 104 Rocznica Bitwy Warszawskiej

Święto Wojska Polskiego i 104 Rocznica Bitwy Warszawskiej

Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia
14.08.2024
Tamara  Von Wiecka-Olszewska
Tamara
Von Wiecka-Olszewska
AUTOR
Tamara  Von Wiecka-Olszewska
Tamara
Von Wiecka-Olszewska
14.08.2024

Święto Wojska Polskiego i 104. Rocznica Bitwy Warszawskiej
Na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Gdańsk kmdr. Tomasza Laskowskiego, 14 sierpnia 2024 roku, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku, odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego i 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Uroczystość została zorganizowane przez Garnizon Gdańsk. Podczas święta przyznano odznaczenia wojskowe i upamiętniono tych, którzy polegli w walce o wolną ojczyznę. Wysłuchano Apelu Pamięci, który został zwieńczony salwą honorową.
Następnie zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.
Z kart historii:
13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, określanej mianem „cudu nad Wisłą”. Zwycięstwo polskich wojsk pod Warszawą zmusiło Armię Czerwoną do wycofania się na wschód. W trakcie walk Bolszewicy ponieśli ogromne straty, a Polska mogła utrzymać wywalczoną niepodległość. Bitwa warszawska jest uznawana przez historyków za jedną z najbardziej przełomowych bitew w historii świata, która zdecydowała także
o uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Na pamiątkę zwycięskiej dla Polski bitwy,15 sierpnia ogłoszono świętem Wojska Polskiego, które obchodzono od 1923 roku do 1947 roku. Później dzień wojska świętowano 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, aby upamiętnić udział
w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Święto Wojska Polskiego od 1992 roku ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.
W tak ważnym dla Wojska Polskiego święcie uczestniczyli również kombatanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a wśród nich zasłużony weteran Armii Krajowej, jeden z ostatnich żyjących kawalerów orderu Virtuti Militari, komandor w st. spoczynku Roman Rakowski oraz profesor Jerzy Witold Grzywacz ps. „Tapir”, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Samorząd Województwa Pomorskiego w uroczystości reprezentowali: Beata Dunajewska Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Hanna Śliwa-Wielesiuk i Tamara von Wiecka-Olszewska – przedstawicielki Kolegium ds. dziedzictwa kulturowo-historycznego działającego przy Marszałku Województwa Pomorskiego., Agata Chrul i Barbara Niemiec z Biura ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.