NGO

78 rocznica zamordowania Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”

Tamara   Von Wiecka-Olszewska
Tamara Von Wiecka-Olszewska
4 miesiące temu
78 rocznica zamordowania Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia

78 rocznica zamordowania Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”
Na zaproszenie dr Marka Szymaniaka, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, na Cmentarzu Garnizonowym oraz pod tablicą pamiątkową pamięci pomordowanych przy ul. Kurkowej w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające śmierć polskich bohaterów.
W wydarzeniu wzięli udział: Andrzej Kowalczys, Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. współpracy z NGO, Agata Chrul, kierownik Biura ds. współpracy z NGO oraz Hanna Śliwa-Wielesiuk z Kolegium do Spraw Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego.
28 sierpnia 1946 r. w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej zamordowano Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.
Podczas II wojny światowej byli oni żołnierzami Armii Krajowej, a po jej zakończeniu kontynuowali walkę
z sowieckim okupantem u boku mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Za swą służbę zostali osadzeni w więzieniu przez komunistyczne władze. Po brutalnym procesie obydwoje zostali skazani na karę śmierci. „Inka” i „Zagończyk” zginęli z okrzykiem: „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!”
Ciała zamordowanych zostały strącone do anonimowego grobu, tak aby ślad po nich zaginął. Zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w 2014 r. natknął się na szczątki „Inki” i „Zagończyka” na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Po potwierdzeniu identyfikacji zwłok w 2016 r., w 70. rocznicę ich śmierci, zostali uroczyście pochowani. Pogrzeb miał charakter państwowy, bohaterowie spoczęli na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Zobacz również