ORGANIZACJE KOMBATANTÓW

22 marca 2025 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę egzekucji Polaków z Wolnego Miasta Gdańska

11 dni temu
22 marca 2025 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę egzekucji Polaków z Wolnego Miasta Gdańska zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia

Uroczysta rocznica miała miejsce na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

W wydarzeniu przy pomniku „W hołdzie ofiarom – Polonii Gdańskiej” uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Województwa Pomorskiego: Beata Dunajewska radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Karol Wardański prezes Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Hanna Śliwa-Wielesiuk prezeska Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Jerzy Tarasiewicz prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę i Andrzej Kowalczys pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. współpracy z NGO.

Już w pierwszych dniach agresji na Polskę Niemcy prowadzili, wcześniej zaplanowane, zakrojone na szeroką skalę działania, mające na celu doprowadzenie do całkowitego zniszczenia wszelkich oznak polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Niemiecki akt ludobójstwa nosił nazwę „Intelligenzaktion” i był skierowany głównie przeciwko polskiej elicie. Polacy mieszkający w Wolnym Mieście Gdańsku nie spodziewali się tak brutalnej postawy wobec nich ze strony Niemców.

Naziści od 1 września 1939 roku rozpoczęli masowe aresztowania i mordy polskich patriotów, działaczy wszystkich polskich organizacji i stowarzyszeń. Eksterminacja objęła polską arystokrację, inteligencję, duchowieństwo, urzędników, a także żołnierzy, kolejarzy i pocztowców broniących polskich placówek z poświęceniem życia. Tych, których nie zabito przewożono do powstającego od 2 września 1939 roku obozu koncentracyjnego w Sztutowie KL Stutthof.

Zobacz również