Włączamy Pomorskie!

Konferencja pt. „Współpraca międzyinstytucjonalna w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej”. Szacowanie ryzyka zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka

2 dni temu
Konferencja pt. „Współpraca międzyinstytucjonalna w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej”. Szacowanie ryzyka zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka Zdjęcia przedstawiają uczestników wydarzenia oraz miejsce, w którym zostało zorganizowane.

10 kwietnia 2025 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się niezwykle ważna konferencja  pt. „Współpraca międzyinstytucjonalna w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej” Szacowanie ryzyka zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, policjanci oraz kuratorzy sądowi, którzy na co dzień angażują się w trudną pracę na rzecz ochrony dzieci i przeciwdziałania przemocy domowej.

Prelegenci poruszyli kluczowe tematy związane z przeciwdziałaniem przemocy z perspektywy swoich zawodów.

  • Pani Ewa Ważny, Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, Prezeska Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce podjęła istotną kwestię szacowania ryzyka zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka z perspektywy sędziego rodzinnego.
  • Pan Daniel Zegzuła, st. asp. z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku omówił kwestię wykorzystania Kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego w codziennej służbie funkcjonariusza Policji oraz podjął wątek roli Policji w przypadku odebrania dziecka z rodziny na podstawie art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
  • Pani Agnieszka Gorczyńska, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Gdańsku podjęła temat odpowiedzialności prawnej funkcjonariusza publicznego w zakresie niedopełnienia obowiązków służbowych lub przekroczenia uprawnień przy interwencyjnym odbiorze dziecka.
  • Pan Wojciech Heyke, Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdańsku w swoim wystąpieniu skupił się na zastosowaniu Kwestionariusza Szacowania Ryzyka w świetle ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej i innych ustaw oraz roli pracownika socjalnego w jego zastosowaniu.
  • Wystąpienie Pana Norberta Strucińskiego, Zastępcy Kuratora Okręgowego w Gdańsku dotyczyło zadań kuratora sądowego w zakresie przeciwdziałania przemocy.

Jesteśmy przekonani, że spotkanie umożliwi dalszą wymianę doświadczeń i wzmocni współpracę między instytucjami, co pozwoli skuteczniej pomagać osobom potrzebującym.

Konferencja odbyła się w związku z realizacją projektu „Włączamy Pomorskie!” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Zobacz również