NGO
87 rocznica ludobójstwa Polaków dokonanego w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938

87 rocznica ludobójstwa Polaków dokonanego w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938

Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
11.08.2024
Agata Chrul
Agata
Chrul
AUTOR
Agata Chrul
Agata
Chrul
11.08.2024

87 rocznica ludobójstwa Polaków dokonanego w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938
W niedzielę, 11 sierpnia, na zaproszenie Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska oraz Związku Sybiraków Oddział Gdańsk, w 87. rocznicę rozpoczęcia przez NKWD „operacji polskiej” – sowieckiego ludobójstwa dokonanego na Polakach w sowieckiej Rosji – w Gdańsku, na Cmentarzu Łostowickim, oddano hołd jego ofiarom.
„Operacja antypolska”, to ludobójstwo Polaków, którzy po Traktacie Ryskim w 1921 roku zamieszkiwali Kresy na wschód od granicy polsko-sowieckiej (dziś Białoruś i Ukraina). W ramach operacji polskiej NKWD przeprowadzonej w latach 1937-1938 Sowieci zamordowali co najmniej 111 tys. osób, a kolejnych kilkadziesiąt tys. uwięzili i zesłali do łagrów.
Podstawą aresztowań i morderstw był rozkaz Nikołaja Jeżowa, ówczesnego ludowego komisarza spraw wewnętrznych. Pretekstem była rzekoma działalność wywrotowa i szpiegowska na rzecz Polski. Operacja polska NKWD była jedną z tzw. operacji narodowościowych NKWD, które były wymierzone w przedstawicieli innych narodów i grup etnicznych. Zdecydowaną większość ofiar stanowili Polacy.
W uroczystościach z ramienia organizatorów Emilia Lodzińska – Wiceprezydentka Gdańska oraz Hanna Śliwa-Wielesiuk z Gdańskiej Rodziny Katyńskiej podkreśliły wielką skalę działań NKWD w unicestwieniu polskości.. Pan Maciej Lisicki – wnuk ofiary „operacji polskiej” NKWD, w krótkim wspomnieniu o dziadku podkreślił wagę uroczystości.
Wiązankę kwiatów w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego w uroczystościach, u stóp kamienia upamiętniającego ofiary „operacji polskiej” NKWD 1938-39 na Cmentarzu Łostowickim złożyła pani Beata Dunajewska Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, pani Hanna Śliwa-Wielesiuk reprezentująca Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego z ramienia Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska oraz pani Agata Chrul kierownik Biura ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Zdjęcia: Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk