EKONOMIA SPOŁECZNA
Jak wygląda ekonomia społeczna w Barcelonie? Zdalna wizyta studyjna w mieście Gaudiego [RELACJA]

Jak wygląda ekonomia społeczna w Barcelonie? Zdalna wizyta studyjna w mieście Gaudiego [RELACJA]

Grafika przedstawia kolaż zdjęć ze spotkania - osoby uczestniczące oraz omawiane działalności.
15.03.2021
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
15.03.2021

W piątek 12 marca, odbyła się wirtualna wizyta studyjna w Barcelonie, której tematyka koncentrowała się wokół współpracy miasta i podmiotów ekonomii społecznej. Spotkanie poprowadziła Pani Aleksandra Zemke – szefowa organizacji Smilemundo w Barcelonie.

Obywatelska Barcelona

Spotkanie online rozpoczęło się przedstawieniem zarysu sytuacji ekonomicznej Barcelony, gdzie w wyniku kryzysu na rynku nieruchomości, powstały ruchy obywatelskie (m.in. PAH) walczące o lepsze warunki życia. Przybliżono także ofertę projektów prowadzonych przez miasto, skierowanych do podmiotów ekonomii społecznej. Jednym z nich jest na przykład oferta korzystnego udostępniania lokali, gdzie przy wyborze najemców zastosowano mechanizm oceny wpływu poszczególnych biznesów na otoczenie.

Współpraca

W dalszej części wizyty, przedstawicielka Urzędu Miasta w Barcelonie opowiedziała o współpracy miasta z podmiotami ekonomii społecznej, w tym o sferze dotyczącej odpowiedzialnych zamówień i klauzul społecznych – jednej ze ścieżek wspierania lokalnej ludności. Podkreślono bardzo ważną perspektywę zamówień barcelońskich, wedle której cena nie jest głównym czynnikiem. Organizacjom zleca się zamówienia nie dlatego, że są tańsze, tylko dlatego, iż tworzą bardzo dobre warunki pracy i działają etycznie na wielu płaszczyznach, między innymi środowiskowej .

Działalność PS

Zdalna formuła spotkania umożliwiła także poznanie dwóch ciekawych projektów:

  • spółdzielni pracy Biciclot, której działalność związana jest z rowerami (kursy mechaniki, nauka jazdy, akcje edukacyjne),
  • powstającej „biblioteki rzeczy oraz banku usług” – gdzie będzie można za darmo lub za niewielką opłatą wypożyczyć różne przedmioty (np. wózek inwalidzki, narzędzia) oraz skorzystać z usług oferowanych przez osoby prowadzące jednoosobową, lokalną działalność (np. malowanie).

Model na więcej

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Model na więcej”, realizowanego przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku w partnerstwie z Witkac Sp. z o. o., Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz hiszpańskim stowarzyszeniem Smilemundo, współfinansowanego ze środków EFS.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk