MIĘDZYNARODOWE DOBRE PRAKTYKI – AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA

Finlandia – Berner Ltd

 

Charakterystyka organizacji: producent surowców i chemikaliów

Wyzwanie: Struktura wiekowa organizacji, w której na blisko 400 pracowników 20% miało ponad 55 lat.

Dobra praktyka: Zorganizowanie i wdrożenie programu dedykowanego seniorom, w celu lepszego przewidywania zmian i ich uwzględniania w polityce kadrowej. W ramach programu zaproponowano:

  • szkolenia kadry kierowniczej,
  • poprawę środowiska pracy i społeczności pracowników,
  • podtrzymywanie i wzmacnianie indywidualnej zdolności do pracy
  • tworzenie rezerwy kadrowej.

Podsumowanie: Zredukowano liczbę odejść na emeryturę z powodu niezdolności do pracy. Wzrosła średnia wieku przejścia na emeryturę. 90% uprawnionych pracowników korzysta z programów aktywności fizycznej.

Źródło: https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/dobre-praktyki-w-obszarze-zarzadzania-wiekiem-czyli-czego-mozna-nauczyc-sie-od-innych

 


Polska – QEMETICA

 

Charakterystyka firmy: polskie przedsiębiorstwo produkcyjne działające w sektorze chemicznym, zatrudnia kilka tysięcy pracowników w fabrykach w Polsce, Niemczech i Rumunii.

Wyzwanie: Wyzwanie związane z zarządzaniem wiekiem i działaniami w celu usprawnienia procesów związanych z wielopokoleniowością. Stąd jej zaangażowanie w budowanie przyjaznego i otwartego środowiska pracy dla pracowników różnych pokoleń pracujących w Qemetica w centrali i oddziałach.

Dobra praktyka: Aby skutecznie przeanalizować zarządzanie różnorodnością wiekową, przeprowadzono kompleksowy audyt diagnostyczny, który obejmował:

  • Ankiety pracownicze – zbadanie percepcji różnorodności wiekowej i jej wpływu na kulturę organizacyjną,
  • Wizyty audytorów w miejscu pracy – analiza środowiska pracy pod kątem ergonomii i inkluzywności dla pracowników w różnym wieku,
  • Wywiady z pracownikami i przedstawicielami związków zawodowych – pogłębiona analiza wyzwań i oczekiwań związanych z zarządzaniem wiekiem,
  • Dodatkowo, przeprowadziliśmy ocenę istniejących programów zarządzania wiekiem, aby zweryfikować ich skuteczność oraz dostosowanie do potrzeb pracowników.

Działania podjęte w firmie w sześciu strategicznych obszarach:

  • Świadomość różnorodności wiekowej – poziom wiedzy i akceptacji dla pracy w wielopokoleniowych zespołach;
  • Rekrutacja – strategie pozyskiwania i utrzymywania talentów w różnych grupach wiekowych.
  • Edukacja i rozwój – dostosowanie programów szkoleniowych i mentoringowych do potrzeb międzypokoleniowych zespołów,
  • Wynagrodzenie i uznanie – analiza systemów motywacyjnych w kontekście różnorodności wiekowej,
  • Zdrowie i ergonomia w pracy – dostosowanie środowiska pracy do wymagań starszych i młodszych pracowników,
  • Przygotowanie do emerytury – wsparcie dla doświadczonych pracowników w planowaniu przejścia na emeryturę i transferze wiedzy.

Podsumowanie: Wdrożone rekomendacje pozwoliły organizacji wzmocnić wizerunek jako pracodawcy otwartego na różnorodność i inkluzyjność, usprawnić procesy rekrutacyjne i rozwój zawodowy w kontekście międzypokoleniowego zarządzania. Poprawić warunki pracy i dostosować je do potrzeb osób w różnym wieku oraz wykorzystać wyniki audytu w kolejnej kampanii rekrutacyjnej, podkreślając zaangażowanie w różnorodność.

Źródło: https://silverhub.pl/pl/dobrepraktyki

 


Polska – Philip Morris Polska S.A. i Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o.

 

Charakterystyka firmy: firma zatrudnia ponad 7 000 pracowników, którzy zajmują się produkcją wyrobów tytoniowych.

Wyzwanie: Zadaniem było zbadanie zarządzania różnorodnością wiekową.

Dobra praktyka: Przeprowadzicie audytu diagnostycznego, który składał się z trzech elementów:

  • ankiety pracowniczej,
  • wizyty audytorów w miejscu pracy,
  • analizy procesów i wywiadów z pracownikami i przedstawicielami związków zawodowych.

Podsumowanie: Działania miały na celu wsparcie organizacji w zarządzaniu wiekiem, wzmocnienie wizerunku pracodawcy oraz pokazać obraz firmy, która rozumie potrzeby osób w różnym wieku i zaprasza takie osoby do współpracy.

Źródło: https://silverhub.pl/pl/dobrepraktyki

 


Polska – IKEA Retail

 

Charakterystyka firmy: Skandynawska sieć sklepów z meblami do samodzielnego złożenia oraz tekstyliami, oświetleniem i artykułami do dekoracji domu Obecnie firma posiada 11 sklepów w Polsce, 60 Punktów Odbioru oraz Centrum Dystrybucji.

Wyzwanie: Firma wdrożyła program Dialog Pokoleń, aby lepiej dostosować strukturę wiekową pracowników do klientów i umocnić swój wizerunek jako pracodawcy otwartego na różne pokolenia.

Dobra praktyka: Kompleksowy audyt diagnostyczny, który obejmował:

  • Ankiety pracownicze – ocena percepcji pracowników na temat kultury organizacyjnej oraz możliwości rozwoju,
  • Wizyty audytorów w miejscach pracy – analiza warunków pracy oraz dostosowania środowiska do potrzeb pracowników w różnym wieku,
  • Wywiady z przedstawicielami firmy – pogłębione konsultacje z liderami oraz pracownikami na temat aktualnych polityk i inicjatyw,
  • Analiza procesów zarządzania wiekiem – przegląd istniejących strategii rekrutacyjnych, polityk rozwoju zawodowego, systemów wynagrodzeń i wsparcia zdrowotnego.

Podsumowanie: Wdrożone rekomendacje pozwoliły organizacji wzmocnić wizerunek jako pracodawcy otwartego na kandydatów w różnym wieku, usprawnić procesy rekrutacyjne i rozwój zawodowy w kontekście międzypokoleniowego zarządzania oraz przygotować liderów do zarządzania zespołami wielopokoleniowymi.

Źródło: https://silverhub.pl/pl/dobrepraktyki

 


Włochy- Ferrero

 

Charakterystyka firmy: włoskie przedsiębiorstwo o światowym zasięgu produkujące słodycze (głównie na bazie czekolady), przekąski i napoje.

Wyzwanie: Kierownictwo Ferrero wysoko ceni starszych pracowników, mających długi staż pracy w organizacji. Spółka w jednej ze swoich fabryk (Alba), zatrudnia 3900 pracowników (w tym 49% kobiet, a 25% załogi ukończyło 45. rok życia), wdrożyła rozwiązania służące poprawie stanu zdrowia pracowników oraz zwiększeniu dbałości o ich dobre samopoczucie.

Dobra praktyka: Zmyślą o starszych pracownikach firma utworzyła Fundację Ferrero, która dysponuje bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, dostępnych dla obecnych zatrudnionych, jak i dla emerytowanych członków załogi oraz umożliwiono starszym pracownikom dostęp do usług medycznych w miejscu pracy.

  • Załoga fabryki ma przez całą dobę możliwość skorzystania z pomocy pracujących w firmie lekarza i pielęgniarki, którzy wykonują proste, bezpłatne usługi laboratoryjne oraz szczepienia.
  • Najstarsi pracownicy fabryki są objęci specjalnymi programami szkoleniowymi, mającymi na celu przygotowanie ich do łagodnego zakończenia kariery zawodowej w związku z przejściem na emeryturę.
  • Podczas szkoleń osoby kończące swoją karierę zawodową zapoznawane są z nowymi obszarami aktywności dostępnymi dla osób starszych. Zajęcia obejmują programy kulturalne i realizowane przez Fundację Ferrero projekty związane ze sztuką oraz działalnością społeczną.
  • Emerytowani pracownicy firmy są  zachęcani do pozostawania aktywnymi poprzez włączenie się w działalność Fundacji.

Podsumowanie: Działania podjęte przez Ferrero uczyniły zeń rozpoznawalnego pracodawcę, troszczącego się o zatrudnione osoby nie tylko wówczas, gdy są aktywne zawodowo, ale także po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Dzięki takiemu wizerunkowi firma przyciąga nowych, podzielających jej wartości pracowników i może liczyć na zaangażowanie oraz lojalność swoich kadr. Rotacja pracowników w fabryce jest od lat niska. Około 1500 emerytowanych pracowników Ferrero regularnie uczestniczy w organizowanych przez nią działaniach artystycznych, aktywnie się w nie włączając.

Źródło: https://dspace.uni.lodz.pl/xmlui/bitstream/handle/11089/3509/Raport%20koncowy%2050%2B.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 


Hiszpania – Huta szkła Mataró (Cristalleries Mataró)

 

Charakterystyka firmy: Spółdzielnia wytwarzająca wyroby szklane, zatrudniająca 210 osób, z czego 30% ma powyżej 50 lat.

Wyzwanie: Starzenie się kadry, szczególnie wśród członków spółdzielni, oraz potrzeba utrzymania wiedzy i umiejętności w firmie.

Dobra praktyka: Wdrożenie trzech kluczowych inicjatyw:

  • Mentoring i szkolenia – starsi pracownicy szkolą młodszych, przekazując wiedzę i doświadczenie,
  • Integracja osób 60+ – doświadczeni eksperci wspierają zarządzanie strategiczne i rozwój firmy,
  • Rekrutacja seniorów – aktywne zatrudnianie osób 50+ na lokalnym rynku pracy.

Podsumowanie: Zatrudnienie doświadczonych trenerów i integracja osób starszych na stanowiskach kierowniczych – inicjatywa rozszerza zakres szkoleń zawodowych w przedsiębiorstwie, po to aby osiągnąć strategiczne i operacyjne cele, mające doprowadzić do rozwoju firmy. Od 2000 roku 65 osób wprowadzono do firmy za pośrednictwem tego systemu, z czego 85% zostało pracownikami fizycznymi i niewykwalifikowanymi robotnikami, a 15% – robotnikami wykwalifikowanymi. Wszyscy nowi pracownicy mają powyżej 50 lat: 62% jest w wieku 50-55 lat, 28% w wieku 55-60 lat, zaś jeden pracownik jest w wieku 61 lat.  Otwartość w firmie doprowadziła do wzrostu świadomości dotyczącej kwestii wieku wśród wszystkich pracowników.

Źródło: https://www.parp.gov.pl/publikacje/publication/analiza-dobrych-praktyk-dotyczacych-zarzadzania-wiekiem-w-polskich-przedsiebiorstwach-%E2%80%93-studium-przypadku