Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2023 r. Ekonomia Solidarności Społecznej (KPRES)
Poza instrumentami wynikającymi z polityki spójności UE, rozwój ekonomii społecznej w Polsce zależy również od instrumentów polityki rządowej i samorządowej. Koordynatorem na poziomie krajowym jest natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego przedstawiciele również uczestniczyli w spotkaniu. Obecnie obowiązujący, zaktualizowany Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2023 roku ujmuje trzy kluczowe sfery w których rozwijać się będzie ekonomia społeczna: zatrudnienie i reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, usługi społeczne, innowacja społeczne i gospodarcze.
Więcej informacji o krajowej koordynacji rozwoju ES znaleźć można w prezentacji MRPiPS:
Wnioski przedstawicieli ROPS i IZ dot. przyszłości rozwoju ES
Przedstawiciele regionów, reprezentujący Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej oraz Instytucje Zarządzające Regionalnymi Programami Operacyjnymi wzięli udział w moderowanej dyskusji, która dotyczyła pięciu zagadnień kluczowych dla rozwoju ES: grupy docelowe (objęte wsparciem ES), terytoria marginalizowane – kwestia objęcia szczególnym wsparciem określonych obszarów w kraju (nawiązanie do projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 roku) wspieranie podaży ES – czyli rozwój podmiotów ekonomii społecznej, wspieranie popytu na usługi ES, koordynacja krajowa i regionalna ES.
Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wnioskami z dyskusji:
Wyniki badań GUS i MRPiPS
Uzupełnieniem dyskusji prowadzonych podczas spotkania były prezentacje badań z obszaru ekonomii społecznej prowadzonych w ostatnim czasie przez Główny Urząd Statystyczny oraz Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej MRPiPS : Organizacje non-profit jako podmioty ekonomii społecznej, Rozwój ekonomii społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego.
Kwestia badań i monitoringu jest niezwykle ważna również w kontekście w/w wyzwań. Koordynator krajowy (MRPiPS) jak i koordynatorzy regionalni (ROPS), projektując polityki w zakresie wspierania rozwoju ES powinni opierać się przede wszystkim na wiedzy. Raporty z badań dostępne są na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.