ORGANIZACJE KOMBATANTÓW

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

9 minut temu
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

11 lipca 2025 roku na zaproszenie Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.

W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego wiązankę kwiatów u stóp pomnika złożyli członkowie Kolegium do Spraw Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego w składzie: Tamara von Wiecka-Olszewska, Hanna Śliwa-Wielesiuk, Jadwiga Basińska.

82. rocznica „Krwawej Niedzieli”

Zbrodnia wołyńska jest jednym z najbardziej dramatycznych epizodów
w historii II wojny światowej. W przeciwieństwie do mordów dokonywanych przez okupantów sowieckich i niemieckich, ludobójstwo na Wołyniu było często popełniane przez sąsiadów ofiar, którzy przez pokolenia zamieszkiwali wraz z Polakami te same wsie i osady. Nie był to jednak spontaniczny wybuch nienawiści, ale skutek długotrwałego oddziaływania ideologii nacjonalizmu ukraińskiego. Jego głównym celem było stworzenie niepodległej, jednolitej etnicznie Ukrainy. Służyć temu miało wymordowanie i wypędzenie Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości.

11 lipca 1943 r. została zaplanowana zmasowana „antypolska akcja” OUN i UPA. Wówczas nastąpił skoordynowany atak na polskich mieszkańców żyjących w około 150 miejscowości. Rzezi dokonano w powiatach: włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim nie szczędząc kobiet, dzieci i starców.

W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu, Podolu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tys. osób.

22 lipca 2016 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II  Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również