PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ I PRZEMOCY

Dziecko z FASD w przedszkolu i w szkole. Weź udział w webinarium 30.09!

Maciej  Kochanowski
Maciej Kochanowski
4 lata temu
Dziecko z FASD w przedszkolu i w szkole plakat webinarium Grafika promująca wydarzenie

Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome, FAS, AZP) – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

Od lat w celu podnoszenia świadomości społecznej dot. FAS na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości FAS. Z tej okazji również na Pomorzu odbywają się specjalne wydarzenia, konferencje dot. tej tematyki. W tym roku w związku z epidemią COVID-19, działania te odbędą się głównie on-line.

W ramach Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS zapraszamy na webinarium pn.: Dziecko z FASD w przedszkolu i w szkole, które odbędzie się w najbliższą środę 30 września o godzinie 18:15. zainteresowanych prosimy o zgłoszenia poprzez formularz. Współorganizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Webinarium potrwa ok. 1h.

W programie wykłady:

  1. dr n. med. Seweryna Konieczna „Wpływ uszkodzeń układu nerwowego i innych narządów na funkcjonowanie dziecka z FASD”
  2. mgr Anna Blokus-Szkodzińska „Nauczyciel i dziecko z FASD w edukacji przedszkolnej”
  3. mgr Małgorzata Tomanik „Dziecko z FASD w systemie edukacyjnym”
  4. Wystąpienia rodziców: troje rodziców wychowujących dzieci z FASD podzieli się swoimi doświadczeniami.

Prelegenci:

Dr n. med. Seweryna Konieczna – neurolog dziecięcy, historyk medycyny, mgr filologii polskiej. Ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Gdańsku i studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje w Klinice Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat jest konsultantem poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz diagnostą FASD.

Mgr Anna Blokus-Szkodzińska – pedagog, oligofrenopedagog, wykładowca akademicki Uniwersytetu Gdańskiego i Ateneum – Szkoła Wyższa, założyciel i dyrektor placówki edukacyjno – wychowawczej, edukator FASD. Twórca i organizator szkoleń i warsztatów o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym. Twórca szkoleń i konferencji w obszarze komunikacji interpersonalnej dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Dzieli się pasją życia i pozytywnym nastawieniem do człowieka.

Mgr Małgorzata Tomanik – pedagog, edukator FASD, studia ukończone na Uniwersytecie w Szczecinie. Od 27 lat mieszka i pracuje w Kanadzie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzinami wychowującymi dzieci i młodzież z FASD oraz we wspieraniu i koordynowaniu zespołów pracujących z rodzinami i opiekunami. Prowadzi wykłady na międzynarodowych konferencjach na temat problematyki FASD (Kanada, Polska).

Prowadzący: Maciej Kochanowski – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Gdańsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_R8_VcX2gSWmm3rirw_cxCQ

W przypadku problemów prosimy o kontakt e-mail: m.kochanowski@pomorskie.eu tel.: 58 326 87 54
Konferencja dostępna będzie, również na pod linkiem: https://youtube.com/channel/UC4kxCsBPNT9ZMJK7OgizR7w

W ramach Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS zaprszamy również na webinarium 1 października

Współpraca nauczycieli z rodzicami dziecka z FASD – 01.10.2020 r. – godz. 18:00 -19:15
Rejestracja: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl. W przypadku problemów prosimy o kontakt tel.: 605 071 761

Zobacz również