Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ)
Statutowy obowiązek ZAZ
rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami. ZAZ tworzy się w celu przygotowania osób z niepełnosprawnościami do życia w otwartym środowisku, w tym – w miarę możliwości – do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. ZAZ oferują płatne zatrudnienie, a także rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą.
Podmioty, które mogą utworzyć zakład aktywności zawodowej (organizatorzy)
Te organizacje mogą zdobyć status Zakładu Aktywności Zawodowej, dla uprzednio wyodrębnionej organizacyjnie i finansowo jednostki.
ZAZ może być utworzony na terenie, gdzie są problemy ze znalezieniem stanowisk pracy chronionej i starosta wyda opinię o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej na danym terenie (z wyjątkiem przypadku, gdy organizatorem jest powiat).
Uzyskanie decyzji o utworzeniu ZAZ
Organizator składa do właściwej jednostki organizacyjnej samorządu województwa (podległej marszałkowi województwa) wniosek o utworzenie zakładu aktywności zawodowej i zawiera umowę o dofinansowanie ze środków PFRON kosztów utworzenia i działania zakładu. Warunki umowy oraz wysokość dofinansowania podlega negocjacjom. Wniosek o przyznanie statusu zakładu aktywności zawodowej organizator składa do wojewody.
Wymagana struktura zatrudnienia ze względu na stopień niepełnosprawności
co najmniej 70 % ogółu osób zatrudnionych w jednostce stanowią osoby z niepełnosprawnościami (stan zatrudnienia liczony w osobach), w szczególności skierowanych do pracy przez powiatowe urzędy pracy: