Darmowa aplikacja graficzna dla podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji non-profit [INFORMACJA CANVA]

Canva - proste narzędzie internetowe do tworzenia grafik, dostępne jest za darmo w wersji premium dla podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji non-profit.

Natychmiastowa izolacja osób stosujących przemoc w rodzinie – nowe regulacje prawne [INFORMACJA]

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 maja ustawę antyprzemocową. Odtąd to nie ofiara, lecz sprawca przemocy domowej będzie musiał opuścić wspólny lokal.

"PFRON wspiera Ciebie" - pakiet rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami [INFORMACJA]

„PFRON wspiera Ciebie" to element rządowej Tarczy Antykryzysowej i pakiet rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami w okresie pandemii koronawirusa. Jednym z elementów wsparcia jest dofinansowanie kosztów domowej opieki nad tymi, którzy nie mogą korzystać ze zorganizowanych zajęć, np. w warsztatach terapii zajęciowej. Program zakłada przekazanie środków w wysokości 500 zł miesięcznie dla jednej osoby z niepełnosprawnością i wypłacanie ich przez trzy miesiące.

Znasz kogoś kto wspiera seniorów podczas epidemii? Zgłoś go do nagrody w konkursie „Pomorskie Dla Seniora”! [TERMIN DO 17.06!]

Epidemia COVID-19, to trudny czas dla wszystkich. Jedną z najbardziej zagrożonych grup są natomiast osoby powyżej 60 roku życia. Seniorzy należą bowiem do grupy wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. W związku tym spora część osób starszych zmuszona została do bezwzględnego pozostania w domu. W wielu przypadkach osoby te z dnia na dzień zostały po prostu odcięte od świata.

Pomoc w radzeniu sobie z problemem alkoholowym w czasie epidemii COVID-19 [Informacja PARPA]

Wspólnota Anonimowych Alkoholików informuje wszystkie osoby, które poszukują pomocy w zdrowieniu z uzależnienia od alkoholu, że istnieje możliwość kontaktów i spotkań z członkami AA za pośrednictwem telefonu oraz Internetu.

Osobisty plan awaryjny - jak uchronić się przed przemocą domową podczas epidemii ? [WSKAZÓWKI RPO]

Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieską Linią, opracował "Osobisty plan awaryjny", czyli swego rodzaju poradnik dla osób doświadczających przemocy domowej.

Remonty i łatwiejszy dostęp. 4,5 mln zł na modernizację jednostek rehabilitacyjnych z Pomorza

Dofinansowanie uzyskają obiekty służące rehabilitacji, jak domy pomocy społecznej czy ośrodki szkolno-wychowawcze. Zamontowane zostaną windy i podjazdy la wózków. Dzięki inwestycjom dostęp do budynków będzie łatwiejszy, wygodniejszy i dostosowany do potrzeb.

Stanowisko PARPA w sprawie świadczenia pomocy członkom rodzin z problemem alkoholowym i problemem przemocy [REKOMENDACJE]

W czasie pandemii w szczególnej sytuacji znajdują się dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, które nie mogą korzystać z pomocy udzielanej w świetlicach socjoterapeutycznych. Zawieszona jest również bezpośrednia forma pomocy w placówkach leczenia uzależnień, punktach konsultacyjnych, grupach terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy domowej.

Solidarni z medykami! Podmioty ekonomii społecznej gotują dla lekarzy i personelu szpitala psychiatrycznego w Gdańsku

Stan epidemii koronawirusa nieustanie utrudnia funkcjonowanie placówek opieki zdrowotnej. Jedną z placówek, które w ostatnim czasie boleśnie odczuły skutki epidemii jest m.in. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. W związku ze stwierdzeniem zakażenia COVID-19 u jednego z pracowników konieczne było objęcie obowiązkową kwarantanną zarówno cały personel jak i pacjentów.

Pomoc w dostarczeniu żywności osobom objętym kwarantanną [INFORMACJA]

Zdjęcie poglądowe - przedstawia zapas żywności.
Fot. Bank Żywności

Osobom potrzebującym, które są objęte kwarantanną, żywność będzie dostarczana bezpośrednio do domów przez strażaków, policję, wojsko. W akcję włączyły się ośrodki pomocy społecznej i Banki Żywności. W tej chwili kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa w Polsce prawie 8 tysięcy osób. Każda z nich musi zostać w domu przez 14 dni.

 

W czasie kwarantanny bezwzględnie nie wolno wychodzić z domu (pod karą grzywny), a także trzeba unikać kontaktu z innymi, np. domownikami. W związku z tym problemem może być zdobycie żywności, szczególnie przez osoby samotne czy ubogie.

 

Policjant lub strażak dostarczą jedzenie

Dla osób objętych kwarantanną, które potrzebują pomocy, ustalono specjalne procedury dostarczania żywności. Na kwarantannę kierują obywateli służby sanitarne. – Sanepid przesyła do odpowiednich ośrodków pomocy społecznej listę osób, które są objęte kwarantanną – mówi Katarzyna Weremko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku. – Następnie pracownicy ośrodków sprawdzają, czy dana osoba potrzebuje wsparcia paczką żywnościową. Obowiązuje kryterium dochodowe, które wynosi 1100 zł na osobę lub 1400 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Weryfikacja najczęściej jest telefoniczna, ale bardzo często OPS-y mają informacje o takich osobach już w swoich bazach – wyjaśnia Weremko.

Jeśli będzie trzeba pomóc osobie przebywającej na zaleconej przez sanepid kwarantannie, pracownik OPS skontaktuje się z Bankiem Żywności, który zabezpieczy paczki żywnościowe. – Jesteśmy przygotowani na to, by zorganizować dla osoby potrzebującej i zweryfikowanej przez OPS zapas jedzenia – zaznacza Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście. – Mamy odpowiednią ilość m.in. makaronów, kasz, ryżu, serów, szynki w puszcze, groszku z marchewką, fasolki i soków – wymienia Chabel.

Żywność będą dostarczali policjanci, strażacy z ochotniczych straży pożarnych oraz wojskowi Wojsk Obrony Terytorialnej. Koordynacją rozwożenia paczek zajmą się odpowiednie ośrodki pomocy społecznej.

Zdobycie jedzenia może także problemem dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych, które w czasie epidemii dla bezpieczeństwa powinny zostać w domu. W całym województwie organizują się oddolne grupy, łączące osoby prywatne oraz właścicieli sklepów i restauracji, którzy mogą dostarczyć jedzenie. Na klatkach schodowych znaleźć można ogłoszenia sąsiadów, którzy chętnie zrobią zakupy, wyprowadzą psa i przyniosą leki z apteki.

Oprac. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

 

Obiad z Facebooka, lista zakupów na drzwiach

W serwisie społecznościowym Facebook powstała grupa Widzialna Ręka Trójmiasto, którą tworzy już prawie 8 tys. chętnych do pomocy osób. Grupa jest tablicą ogłoszeń, gdzie znaleźć można informacje m.in. o osobach poszukających wsparcia, akcjach szycia maseczek dla pracowników szpitali przez krawcowe. Są tam nawet oferty pracy dla tych, którzy stracili zatrudnienie ze względu na wstrzymanie działalności niektórych branż. Działa także ogólnopolska akacja internetowa Widzialna Ręka. Włączyło się do niej prawie 70 tys. osób.

Innym wyjściem z sytuacji jest korzystanie ze sklepów internetowych i możliwości zamawiania jedzenia z dowozem.

 

Masz pytania? Zapytaj pracownika ośrodka pomocy

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej ze wszystkich gmin Pomorza udzielają informacji i odpowiadają na pytania mieszkańców. Można do nich dzwonić w sprawach dostarczania żywności dla osób starszych i samotnych oraz pomocy społeczne,  dotyczącej m.in. pieczy zastępczej, ośrodków wsparcia placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów seniora.

Zob. lista telefonów do OPS-ów.

W nagłych przypadkach można także dzwonić na infolinię Wydziału Polityki Społecznej PUW w Gdańsku (nr tel. 58 30 77 565 czynny w godz. 7.45-18.00).

view szablon artykułu