Już po raz drugi startuje konkurs dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie województwa pomorskiego. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najlepiej wdrożonych Praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), zrealizowanych w obszarze zaangażowania społecznego przez mikro, małe lub średnie firmy z województwa pomorskiego. Patronat honorowy nad Konkursem objął Marszałek Województwa Pomorskiego – Pan Mieczysław Struk. Organizatorami Konkursu są: Forum Inicjowania Rozwoju, Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza, 2Pi Group, Multistudio, Studio 102. Partnerem strategicznym Konkursu jest Grupa LOTOS S.A.
Już po raz drugi startuje konkurs dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie województwa pomorskiego. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najlepiej wdrożonych Praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), zrealizowanych w obszarze zaangażowania społecznego przez mikro, małe lub średnie firmy z województwa pomorskiego. Patronat honorowy nad Konkursem objął Marszałek Województwa Pomorskiego – Pan Mieczysław Struk. Organizatorami Konkursu są: Forum Inicjowania Rozwoju, Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza, 2Pi Group, Multistudio, Studio 102. Partnerem strategicznym Konkursu jest Grupa LOTOS S.A.
W pierwszej, pilotażowej edycji nagrodzona została firma AMBRA Sp. z o.o., która świadczy kompleksowe usługi z zakresu utrzymania czystości wewnątrz i na zewnątrz obiektów biurowych, handlowo-usługowych, socjalnych
i przemysłowo-produkcyjnych.
W ramach Konkursu, poszukiwane są dobre praktyki CSR realizowane przez pomorskie firmy w obszarze zaangażowania społecznego. „Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej” to jeden z siedmiu kluczowych obszarów odpowiedzialności społecznej wg. normy ISO 26000.
Premiowane będą zgłoszone praktyki, które były realizowane we współpracy z przedstawicielami innych sektorów (np. organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji kultury i edukacji i in. podmiotów, które nie należą do sektora biznesu), a także działania strategiczne, realizowane lub planowane w dłuższej perspektywie czasowej, spójne z wizją i misją przedsiębiorstwa (oraz strategią CSR jeśli firma taką posiada). Działania zakończone lub w zaawansowanym stadium realizacji.
Zgodnie z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu, organizatorzy konkursu poszukują przykładów działań, wykraczających poza wymogi prawa i jednocześnie takich, które wspierają daną społeczność lokalną
i przyczyniają się do budowania z nią relacji.
Poniżej lista przykładowych działań i zagadnień, których zgłoszone do konkursu projekty mogą dotyczyć:
- Zaangażowanie społeczne – polega na proaktywnej postawie wobec społeczności lokalnej np. zapobieganie problemom i ich rozwiązywanie, budowanie partnerstwa z lokalnymi interesariuszami
i organizacjami, dążenie do stania się członkiem danej społeczności. - Edukacja i kultura – to ochrona i promocja kultury oraz propagowanie edukacji.
- Tworzenie miejsc pracy i rozwijanie umiejętności – wiąże się z ograniczaniem ubóstwa, propagowaniem rozwoju ekonomicznego i społecznego oraz rozwojem kompetencji w społeczności lokalnej.
- Rozwój i dostęp do technologii – to wykorzystywanie specjalistycznej wiedzy, umiejętności
i technologii w sposób, który umożliwi promowanie rozwoju zasobów ludzkich oraz dyfuzję technologii. To także ułatwianie dostępu do informacji i technologii poprzez szkolenia czy partnerską współpracę. - Tworzenie bogactwa i dochodów – poprzez np. programy wspierania przedsiębiorczości, rozwoju lokalnych dostawców oraz zatrudniania członków społeczności lokalnej.
- Zdrowie – poprzez propagowanie zdrowia, zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia i chorobom oraz angażowanie się w łagodzenie wszelkich szkód dla społeczności lokalnej.
- Inwestycje społeczne – to inwestowanie zasobów firmy w programy i inicjatywy mające na celu poprawę socjalnych aspektów życia społeczności lokalnej.
- Inne
Konkurs ma na celu promocję działań społecznie odpowiedzialnych realizowanych przez pomorskie firmy
z sektora MŚP w obszarze zaangażowania społecznego, realizowanych na rzecz podnoszenia poziomu kapitału społecznego na Pomorzu. Konkurs ma pokazywać liczne korzyści płynące ze współpracy międzysektorowej rozwijanej na terenie woj. Pomorskiego.
Konkurs przeprowadzany jest od 1 listopada do 2 grudnia 2015 r. Zgłoszenia przyjmowane są w okresie od 1 – 27 listopada 2015 r.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 2 grudnia 2015 r. podczas uroczystej Gali Laureatów II edycji Konkursu Firma Zaangażowana Społecznie Pomorskiego Sektora MSP. Na Galę wręczenia nagród zaproszeni, poza laureatami, zostaną również przedstawiciele biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych z terenu województwa pomorskiego.
Ten wyjątkowy wieczór pt. „Wieczór Zaangażowanego Biznesu – Smak Zaangażowania”, gdzie docenione zostaną Najlepsze Praktyki CSR na Pomorzu, odbędzie się w Olivia Sky Club w Gdańsku (12 piętro budynku Olivia Tower w kompleksie Olivia Business Centre, Al. Grunwaldzka 472A).
Wyniki konkursu zostaną opublikowane również na stronie www.forumrozwoju.org.pl w dniu 3 grudnia 2015 r.
Organizatorzy Konkursu dokonują oceny nadesłanych formularzy zgłoszeniowych z punktu widzenia spełnienia wymogów formalnych. Praktyki ocenione zostaną przez Kapitułę Konkursu. Kapituła w jawnym głosowaniu wybiera 3 najlepsze przykłady Praktyk.
Aby wziąć udział w konkursie, należy do 27 listopada pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.forumrozwoju.org.pl (zakładka Konkurs Firma Zaangażowana Społecznie), wypełnić go i odesłać na adres: koordynator@upfoundation.pl. Zgłoszenia dokonuje osoba upoważniona do reprezentowania firmy zgłaszającej własną praktykę.
Na 3 zwycięskie Praktyki czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez pomorskie media oraz pomorski biznes. Nagrody te dotyczą możliwości promocji produktów oraz usług oferowanych przez zwycięskie firmy
z Pomorza, i są nimi:
– kompleksowa kampania promocyjna w Radio Gdańsk w postaci spotów reklamowych,
– reklama na łamach trójmiejskiej Gazety Wyborczej oraz w jej internetowym serwisie,
– pakiet usług marketingowych ufundowanych przez trójmiejską agencję marketingową 2PiGroup,
– możliwość nagrania filmu promocyjnego przez trójmiejską telewizyjną agencję produkcyjną Multistudio,
– oraz audyt technologiczny strony internetowej przeprowadzony przez trójmiejską agencję Studio 102.
Ponadto zwycięskie firmy otrzymają specjalne statuetki, tytuł” Firma zaangażowana społecznie pomorskiego sektora MSP 2015″ i prawo używania tej nazwy, a także możliwość prezentacji dobrych praktyk na stronie www.radiogdansk.pl, www.forumrozwoju.org.pl i stronach internetowych innych Partnerów Forum.
Pełen regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.forumrozwoju.org.pl.
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie pomorskie firmy!
Dziel się zaangażowaniem. Angażuj do pozytywnych zmian.
BIZNES. ODPOWIEDZIALNOŚĆ. ZAANGAŻOWANIE.
***
Fundacja Inicjowania Rozwoju UP „Foundation” to organizacja, która powstała z inicjatywy dynamicznych ludzi dostrzegających potrzebę zmian społeczno-gospodarczych na Pomorzu. Misją Fundacji jest inicjowanie
i wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego, przy wykorzystaniu potencjału płynącego ze współpracy międzysektorowej biznesu, sektora samorządowego oraz sektora organizacji pozarządowych. Fundacja realizuje swoją misję i cele poprzez aktywną działalność w następujących obszarach: Kultura, Edukacja, Społeczeństwo, Rozwój Gospodarczy.
Forum Inicjowania Rozwoju jest projektem kluczowym, platformą łączącą wszystkie powyższe obszary. Działania rozwojowe prowadzone są cały rok. Elementem spajającym jest konferencja organizowana raz w roku. Projekt w całości to 3 kluczowe komponenty:
- Fundusz Grantowy (Fundusz Inicjowania Rozwoju);
- Forum Inicjowania Rozwoju (cykliczna konferencja);
- Formy doskonalące (realizowane w całym Regionie).
Działalność Forum to niespełna 5 lat działań, a:
- ponad 20 partnerów z różnych sektorów,
- 3 regionalne spotkania międzysektorowe (cykliczne konferencje) dla łącznie ponad 750 osób,
- 1 cykl warsztatów międzysektorowych,
- 1 zrealizowany konkurs w ramach Funduszu Grantowego FIR,
- przyznanie 5 Grantów FIR, na łączną kwotę 140 000 zł, dzięki którym Forum przyczyniło się do zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych i długotrwale bezrobotnych, pobudziło przedsiębiorczość na Kaszubach, pomogło rozwijać pasję sportową i celebrować tradycję i dziedzictwo kulturowe, wspierało pomorskich rodziców, było inspiracją i wsparciem merytorycznym dla powstania Funduszy Lokalnych w Regionie,
- 1 konkurs „Firma zaangażowana społeczne pomorskiego sektora MSP”,
- 15 osobowa silnie działająca Rada Programowa zrzeszająca przedstawicieli NGO, biznesu, instytucji publicznych.
Więcej informacji:
Kontakt merytoryczny:
Monika Hinc
Tel. kom. (+48) 514 753 795
Email: biuro@upfoundation.pl
www.facebook.com/upfoundation?fref=ts
/forumrozwoju.org.pl/
Kontakt dla mediów:
Agnieszka Deka – Malijewska
Rzecznik Prasowy i PR
Tel. kom. (+48) 694 585 947
Email: PR@upfoundation.pl
www.facebook.com/upfoundation?fref=ts
/forumrozwoju.org.pl/