RESIST
Klastry jako element systemu wsparcia ekonomii społecznej? Oczywiście!

Klastry jako element systemu wsparcia ekonomii społecznej? Oczywiście!

Grafiki przedstawiają przebieg wydarzenia zdalnego.
24.05.2024
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
24.05.2024

W czwartek 23 maja 2024 roku, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w inspirującym webinarium w ramach projektu Interreg Baltic Sea Region RESIST – Regionalne Ekosystemy dla Społecznej Innowacji i Transformacji. Spotkanie zgromadziło ekspertów i przedstawicieli różnych regionów, aby omówić potencjał i korzyści płynące z Klastrów Społecznej i Ekologicznej Innowacji (CSEI).

Najważniejsze punkty programu

 

  • Prezentacja: „Klastery Społecznej i Ekologicznej Innowacji”

Karel Vanderpoorten z Komisji Europejskiej przedstawił koncepcję CSEI i omówił, jak mogą one funkcjonować w regionie Morza Bałtyckiego.

  • Przykłady zastosowania koncepcji CSEI

Roger Filipsson z Regionalnej Rady Västerbotten w Szwecji przedstawił, jak koncepcja CSEI jest wdrażana w projekcie RESIST.

  • Prezentacje dwóch nowych istniejących systemów wsparcia ekonomii społecznej

Hamburg Social Entrepreneurship City: Boris Kozlowski przedstawił inicjatywy wspierające przedsiębiorczość społeczną w Hamburgu.

Pomorska Ekonomia Społeczna: Maciej Kochanowski z ROPS zaprezentował działania wspierające ekonomię społeczną w Województwie Pomorskim. Ważnym wątkiem prezentacji był kontekst wsparcia przedsiębiorczości społecznej poprzez fundusze UE – musimy w najbliższym czasie znaleźć pomysł jak realizować wsparcie w perspektywie 2030+.

W trakcie sesji Q&A uczestnicy mieli okazję zadawać pytania i dzielić się refleksjami na temat przyszłości CSEI w regionie Morza Bałtyckiego.

Udział w webinarium dostarczył wielu cennych informacji i inspiracji do dalszego rozwoju inicjatyw CSEI w Województwie Pomorskim. Wspólne działania i wymiana doświadczeń z innymi regionami to klucz do budowy silnych i innowacyjnych ekosystemów społecznych i ekologicznych.

Więcej o modelu CSEI przeczytać można w raporcie na stronie: https://tiny.pl/dfjsm


Projekt RESIST jest częściowo finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk