EKONOMIA SPOŁECZNA

Gala Gryfa Gospodarczego 2024 już za nami! Liderzy ekonomii społecznej uhonorowani

Marcin  Mielewczyk
Marcin Mielewczyk
2 miesiące temu
Gala Gryfa Gospodarczego 2024 już za nami! Liderzy ekonomii społecznej uhonorowani Zdjęcie przedstawia laureatów i wyróżnionych w konkursie, fot. Piotr Połoczański

W środę, 13 listopada 2024 r. w gdańskim Olivia Center, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody Gryfa Gospodarczego. W ramach tegorocznej edycji konkursu, po raz pierwszy uhonorowano laureatów w kategorii „lider ekonomii społecznej”. Gryfa Gospodarczego otrzymali Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz Spółdzielnia Socjalna Dalba, natomiast wyróżnieni zostali Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN, Stowarzyszenie Morena i Spółdzielnia Socjalna KOOPERACJA

O nagrodzie

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest regionalną nagrodą przyznawaną nieprzerwanie od 2000 roku. Jej organizatorem jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, która skupia przedstawicieli regionalnych środowisk gospodarczych oraz pełni rolę doradcy Marszałka Województwa Pomorskiego.

Celem konkursu jest m.in. promocja postaw przedsiębiorczych, wsparcie i inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych i prorozwojowych, szczególnie takich, które są zbieżne z celami Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, a także upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie.

Zdobycie statuetki Gryfa Gospodarczego to nie tylko prestiżowe wyróżnienie oraz dowód uznania i zaufania władz województwa, ale także okazja do zaprezentowania i promocji swojej działalności. Laureaci i finaliści konkursu są m.in. rekomendowani do innych prestiżowych nagród gospodarczych, takich jak Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP, Nagroda Polskiej Rady Biznesu czy konkurs EY Przedsiębiorca Roku.

Lider ekonomii społecznej

W tym roku organizatorzy po raz pierwszy w historii Gryfa, ustanowili nową kategorię konkursową – lider ekonomii społecznej. Kategoria została skierowana do podmiotów, o których mowa w Ustawie o ekonomii społecznej, które poprzez działalność gospodarczą i pożytku publicznego wpływają pozytywnie na rozwój lokalny, m.in. służą integracji zawodowej oraz świadczą usługi użyteczności publicznej. Przy wyborze laureata w ramach kategorii konkursowej szczególnie doceniane były takie czynniki jak innowacyjny sposób prowadzenia działalności, wyjątkowe inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, zdolność do kreowania własnej marki, a także zdolność do konkurowania ofertowego.

Laureaci Gryfa Gospodarczego

  • Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (Gdańsk)

Celem Fundacji jest promowanie i wspieranie wszelkich działań zmierzających do przeciwdziałania procesom marginalizacji zagrożonych wykluczeniem grup społecznych, w szczególności dzieci i młodzieży. Fundacja prowadzi takie miejsca/inicjatywy jak: Ratusz Oruński, Dom Sąsiedzki, centrum sportowe Granda 77, Spot Północ, So Stay Hotel, Kawiarnia Kuźnia, Parkolada, Domy dla Dzieci. Dzięki prowadzonym przez siebie obiektom, organizacja może m.in. wyposażyć młodych ludzi w narzędzia, które pozwolą im z powodzeniem wkroczyć na rynek pracy oraz wspiera w zdobywaniu cennych umiejętności, które otworzą drzwi do przyszłych karier.

  • Spółdzielnia Socjalna Dalba (Puck)

Jest właścicielem marki „Browar Spółdzielczy” – jedynego browarem w Pucku oraz pierwszego browaru spółdzielczego w Polsce. Większość pracowników spółdzielni to osoby, które nie miały szans na otwartym rynku pracy z powodu swojej niepełnosprawności. Spółdzielnia prowadzi franczyzę Pubów Spółdzielczych działają w pięciu miastach w Polsce: w Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie i Rybniku. Wśród wielu ciekawych inicjatyw realizowanych przez podmiot, na szczególne podkreślenie zasługuje program „Pojąć Głębię”, którego celem jest wzmacnianie niezależności, poczucia własnej wartości i pewności siebie u osób z niepełnosprawnościami. Program ten opiera się na innowacyjnym treningu nurkowemu, dzięki któremu efekty rehabilitacyjne i terapeutyczne u jego uczestników znacznie wzrastają.

Wyróżnieni

  • Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN (Gdańsk)

ZEROBAN to przedsiębiorstwo społeczne, które łączy działania służące integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem oraz działania praktyczne i edukacyjne na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju poprzez upcykling i zamykanie obiegu materiałów reklamowych. W myśl idei „Less waste ratuje świat” podmiot zajmuje się krawiectwem upcyklingowym – oferuje przetwarzanie materiałów reklamowych takich, jak banery, ścianki, roll-up’y, a nawet wielkogabarytowe balony, z których tworzone są unikalne przedmioty użytkowe w obiegu zamkniętym, np. torby, plecaki i portfele.

  • Stowarzyszenie Morena (Gdańsk)

Jest organizacją zajmującą się w głównej mierze wspieraniem młodych ludzi i osób z nimi współpracujących. Celem jest aktywizacja młodzieży do czynnego udziału w decydowaniu o sprawach dla niej ważnych. Wśród realizowanych przez organizację projektów są między innymi Eurodesk Gdańsk, Europe Direct Gdańsk, Europejski Korpus Solidarności, Dom Sąsiedzki, Uniwersytet Ludowy i Centrum Integracji Społecznej w Osówku. Stowarzyszenie jest pionierem na skalę kraju w kwestiach związanych ze spółdzielniami uczniowskimi.

  • Spółdzielnia Socjalna Kooperacja (Sopot)

Misją Spółdzielni Socjalnej Kooperacja jest zapewnienie nowych miejsc pracy osobom oddalonym od rynku pracy, jak również profesjonalistom z doświadczeniem migracji, a jednocześnie stworzenie przestrzeni przyjaznej klientom. Kooperacja prowadzi także działalność społeczną i oświatowo-kulturalną wśród członków na rzecz środowiska, w którym żyją i pracują, czego znakomitym przykładem jest sponsorowanie klubu FC Jordanek, zorientowanego na młodych piłkarzy. W bogatą działalność spółdzielni wpisują się min.: sklepy charytatywne, dom gościnny, parking społeczny, salony fryzjerskie, urody i masażu oraz serwis komputerowy. Podmiot oferuje także salę na wynajem ulokowaną w samym centrum Sopotu.

Szczegółowe informacje

Więcej o nagrodzie Gryfa Gospodarczego przeczytać można na dedykowanej stronie internetowej konkursu: https://gryfgospodarczy.pl/

Zobacz również