EKONOMIA SPOŁECZNA
Rekomendacje Rady Unii Europejskiej dla rozwoju ekonomii społecznej

Rekomendacje Rady Unii Europejskiej dla rozwoju ekonomii społecznej

GRAFIKA POGLĄDOWA. ZAWIERA NAPIS: REKOMENDACJE. AUTOR: MARCIN MIELEWCZYK
08.01.2024
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
08.01.2024

Unia Europejska stanowi nieoceniony wkład państw członkowskich w rozwój gospodarczy i społeczny. Dzięki Funduszom Unijnym realizowane jest m.in. wsparcie na rzecz poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zapewnienia opieki nad dziećmi, rozwoju usług społecznych, a także ekonomii społecznej. Z końcem 2023 roku, Rada Unii Europejskiej wystosowała szereg zaleceń, mających przyczynić się do rozwoju ekonomii społecznej. Zalecenia te dotyczą następujących obszarów: rynek pracy, włączenie społeczne, kompetencje, innowacje społeczne i zrównoważony rozwój gospodarczy, rozwój sprzyjających ram dla ekonomii społecznej, dostęp do finansowania publicznego i prywatnego, dostęp do rynków i zamówień publicznych, pomoc państwa, opodatkowania, wpływu społecznego, widoczności i rozpoznawalności, wsparcia UE oraz monitoringu.

ZALECENIA

  • Rynek pracy

Zaleca się aby państwa członkowskie uznały i wspierały szczególną wartość ekonomii społecznej poprzez ułatwianie dostępu do rynku pracy oraz promowanie wysokiej jakości miejsc pracy dla wszystkich, przy jednoczesnej poprawie warunków pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny, równości i niedyskryminacji.

  • Włączenie społeczne

Biorąc pod uwagę różne konteksty krajowe, zaleca się aby państwa członkowskie uznały i wspierały rolę ekonomii społecznej w zapewnianiu dostępnych oraz wysokiej jakości usług socjalnych, opiekuńczych i mieszkalnictwa z uwzględnieniem grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, w ścisłej współpracy z publicznie dostępnymi służbami socjalnymi.

  • Kompetencje

Zaleca się aby wspierano szkolenia i rozwój umiejętności związany z zapotrzebowaniem ekonomii społecznej, na przykład poprzez tworzenie specjalnych programów przygotowania zawodowego.

  • Innowacje społeczne i zrównoważony rozwój gospodarczy

Rada zaleca wzmocnić wspierającą rolę podmiotów ekonomii społecznej w promowaniu innowacji społecznych oraz kluczowych sektorów rozwoju lokalnego i zatrudnienia, na przykład poprzez zwiększanie dostępu podmiotów ekonomii społecznej do narzędzi cyfrowych i nowych technologii.

  • Rozwój sprzyjających ram dla ekonomii społecznej

Rada zaleca opracowanie ram politycznych i regulacyjnych, które umożliwiają i wspierają ekonomię społeczną. W tym celu zachęca się państwa członkowskie do opracowywania i wdrażania kompleksowych strategii uznających i stymulujących gospodarkę społeczną lub do dostosowywania istniejących strategii lub innych inicjatyw politycznych zgodnie z wytycznymi Unii.

  • Dostęp do finansowania publicznego i prywatnego

Zaleca się stworzenie sprzyjających warunków dla finansów społecznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, m.in. poprzez oferowanie programów zwiększających dostępność finansowania dla podmiotów ekonomii społecznej.

  • Dostęp do rynków i zamówień publicznych

Zachęca się instytucje zamawiające do strategicznych zakupów towarów i usług, realizując przy tym cele społeczne, uwzględniając także innowacje społeczne i cele środowiskowe. W tym celu zaleca się do pełnego wykorzystania narzędzi dostępnych na mocy unijnych przepisów dotyczących zamówień publicznych.

  • Pomoc państwa

W każdym przypadku, gdy środki wsparcia stanowią pomoc państwa, zaleca się, aby państwa członkowskie jak najlepiej wykorzystywały zakres zasad pomocy państwa w celu wspierania ekonomii społecznej, zgodnie z rozporządzeniami UE, przepisami gospodarczymi oraz zasadą de minimis.

  • Opodatkowanie

Rada zaleca uregulowanie systemu podatkowego, który utrudnia funkcjonowanie ekonomii społecznej m.in. poprzez opracowanie „zachęty podatkowej” oraz ułatwienie czytelności/przestrzegania przepisów podatkowych.

  • Wpływ społeczny

We współpracy z podmiotami ekonomii społecznej i organizacjami reprezentatywnymi, zaleca się, aby państwa członkowskie wspierały wdrażanie praktyk pomiaru wpływu i zarządzania wpływem, m.in. poprzez zapewnianie zindywidualizowanego wsparcia w oparciu o dobre praktyki.

  • Widoczność i rozpoznawalność

Zaleca się podnosić świadomość na temat ekonomii społecznej oraz tego, w jaki sposób przyczynia się ona do osiągania celów społecznych i środowiskowych, m.in. poprzez rozpowszechnianie udanych inicjatyw pilotażowych i dobrych praktyk prowadzonych przez podmioty ekonomii społecznej

  • Wsparcie Unii

Rada zaleca współpracę z państwami członkowskimi w celu opracowania sprzyjających ram politycznych i regulacyjnych dla ekonomii społecznej, na przykład poprzez realizację inicjatyw zapowiedzianych w Planie Działań na rzecz ekonomii społecznej przygotowanym przez Komisję Europejską.

  • Monitoring

Zaleca się państwom członkowskim monitoring dokumentów kluczowych, struktur administracyjnych i strukturalnych, które w razie potrzeby można by udoskonalić w celu zapewnienia wsparcia sektora ekonomii społecznej.

Do pobrania