W poniedziałek 2 grudnia br. w Centrum Dolna Brama w Gdańsku, odbyło się kolejne kluczowe wydarzenie w ramach projektu RESIST – Regionalne Ekosystemy dla Innowacji Społecznych i Transformacji Społecznej. Projekt, realizowany w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021–2027, skupia się na wspieraniu innowacji i przedsiębiorczości społecznej w regionie.
Rozmowy o przyszłości ekonomii społecznej
W trakcie spotkania partnerzy z Polski i Norwegii wymieniali doświadczenia i pomysły związane z:
- budową klastrów ekonomii społecznej,
- rozwijaniem programów wspierających innowacje społeczne,
- realizacją pomorskich pilotaży, takich jak OWES Obszar Gdański i działania Centrum Organizacji Pozarządowych Fundacji RC.
Szczególnym punktem agendy była prezentacja doświadczeń Gdańska w zakresie wspierania innowacji społecznych. Wystąpienie prowadził Michał Zorena, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jego wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie, szczególnie wśród norweskich partnerów, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami z regionu Agder.
Współpraca międzynarodowa w praktyce
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji i organizacji:
- Maciej Kochanowski i Krzysztof Karaszewski z Województwa Pomorskiego,
- Antonina Paplińska-Boczoń z Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych,
- Karsten Aust reprezentujący region Agder w Norwegii.
Międzynarodowa wymiana doświadczeń stanowiła doskonałą okazję do nawiązania nowych kontaktów i poszukiwania wspólnych rozwiązań w obszarze innowacji społecznych.
Lokalne smaki na stole
Spotkanie nie obyło się bez elementów promujących lokalne przedsiębiorstwa społeczne. Catering dostarczyła Kuchnia Aleksandry, pokazując, jak społeczna ekonomia może łączyć wartościowe jedzenie z misją wspierania lokalnej społeczności.
O projekcie RESIST
Projekt RESIST, realizowany w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego, ma na celu wspieranie rozwoju innowacji społecznych i ekologicznych poprzez stworzenie transnarodowego ekosystemu wsparcia. Kluczowe działania projektu koncentrują się na opracowywaniu i testowaniu innowacyjnych rozwiązań, które wzmocnią zdolność regionów do skutecznego wdrażania polityk związanych z przedsiębiorczością społeczną. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), a jego działania mają przynieść korzyści lokalnym społecznościom, wspierając je w procesach innowacyjnych i zrównoważonym rozwoju.
- Budżet całkowity: 3.62 mln euro w tym 2.58 mln ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
- Więcej na stronie ROPS: https://rops.pomorskie.eu/resist/
Logo projektu RESIST