NGO

24 czerwca 2026r. odbyło się Pomorskie Forum Rad: Współpraca Dialog Przyszłość

2 dni temu
24 czerwca 2026r. odbyło się Pomorskie Forum Rad: Współpraca Dialog Przyszłość Zdjęcie przedstawia uczestników Forum. Autor zdjęcia Jakub Zdunek

W dniu 24 czerwca 2026r. na sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się Pomorskie Forum Rad: Współpraca Dialog Przyszłość, które zostało zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UMWP we współpracy z Pomorską Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz Pomorską Radą Organizacji Pozarządowych.

Uczestników Forum przywitała Pani Agnieszka Baranowska, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Pani Katarzyna Weremko Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Pani Ewa Filipska, Przewodnicząca Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Pan Jakub Zdunek Przewodniczący Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.

Organizacje pozarządowe są bardzo ważnym partnerem Samorządu Województwa Pomorskiego w wielu istotnych dla społeczeństwa obszarach, w tym wspierania grup narażonych na wykluczenie społeczne, rozwoju aktywności społeczności lokalnej, aktywizacji społecznej i zawodowej, w tym aktywizacji zawodowej młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy itd. Ponadto organizacje pozarządowe pełnią ogromną rolę w budowaniu sieci współpracy różnych instytucji i samorządu. Dlatego Rady skupiające w swoim gronie przedstawicieli organizacji pozarządowych są istotnym głosem współpracy i dialogu z mieszkańcami województwa.

Potencjał pomorskich organizacji pozarządowych do realizacji usług społecznych został zaprezentowany przez przedstawicieli Uniwersytetu Gdańskiego Pana dr hab. Bartosza Mika. prof. UG, Kierownika Pracowni oraz Pana dr hab. Marcina Boryczko, prof. UG z Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Najświeższe informacje dotyczące zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przedstawił Pan Piotr Stec, Przewodniczący Rady NIW, doradca Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM.

O możliwościach finansowania działań przez organizacje pozarządowe w ramach programów międzynarodowych opowiedział Pan Szymon Faruga z referatu Programów Międzynarodowych Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego.

Kalendarium wydarzeń III sektora na najbliższe miesiące 2026 r. przedstawiła Pani Barbara Niemiec z Biura ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Pan Andrzej Rybus-Tołłoczko, Członek Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Sekretarz Konwentu Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego opowiedział o dobrych praktykach w obszarze działania różnych Rad, podał ciekawe i inspirujące przykłady a głównym celem tego wystąpienia było podkreślenie tych aspektów, które mogą wpłynąć na wzmocnienie i podniesienie znaczenia roli Rad oraz budowania i rozwijania efektywnej współpracy między radami.

W drugiej części Forum odbyła się ciekawa i wartościowa debata prowadzona przez Panią Ewę Filipską i Pana Jakuba Zdunka, w której udział wzięli: Pani Beata Matyjaszczyk, Przewodnicząca Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Współprzewodnicząca Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Pani Magdalena Januszczyk-Łabacka, Przewodnicząca Kartuskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Pan Marcin Kaszubowski, Przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego w Starogardzie Gdańskim, Pani Paulina Starostka, Wiceprzewodnicząca Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych, Pani Katarzyna De Guzman, Wiceprzewodnicząca Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Pani Jolanta Wiercińska, Przewodnicząca Kartuskiej Rady Organizacji Pozarządowych.

Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w Forum.

Raport z badań NGO na Pomorskim Forum Rad

Zdjęcia w galerii: Marcin Mielewczyk ROPS

Przydatne linki

Zobacz również