NGO

Aktywność obywatelska lokalnie. Nowy rozdział? Relacja z konferencji

Agata  Chrul
Agata Chrul
3 lata temu
Aktywność obywatelska lokalnie. Nowy rozdział? Relacja z konferencji Na zdjęciu uczestnicy konferencji. Na pierwszym planie prof. dr hab. Witold Toczyski - Członek Rady Programowej Pomorskiej Pracowni Badań Obywatelskich. Fot. T. Keler.

We wtorek 7 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyła się konferencja „Aktywność obywatelska lokalnie. Nowy rozdział?" organizowana przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz Pomorską Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych wraz z Samorządem Województwa Pomorskiego.

Andrzej Kowalczys, Pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi przywitał uczestników konferencji w sali historycznej im. Lecha Bądkowskiego, wybitnego pisarza, dziennikarza, Pomorzanina. Podkreślił, że Pomorze jest obywatelskie, społeczne i aktywne!

Głos również zabrali: Marcjusz Kwidziński – Dyrektor pomorskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tomasz Keler – Członek Zarządu Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych oraz prof. dr hab. Witold Toczyski – Rada Programowa Pomorskiej Pracowni Badań Obywatelskich.

Wydarzenie poświęcone było dyskusji na temat pobudzania aktywności lokalnej i roli liderów w małych środowiskach. Rozwój wspólnot i społeczności lokalnych jest pierwszym krokiem do budowania postaw obywatelskich i kapitału społecznego. Dlatego w podczas wykładu motywacyjnego prof. dr hab. Maria Mendel, Kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej uniwersytetu Gdańskiego, zwróciła uwagę na duże znaczenie i potrzebę budowania miejsc wspólnych, niezbędnych zwłaszcza w kryzysowych czasach. Wspólność to komunikacja, partycypacja i obieg.

Ważną częścią konferencji było dzielenie się dobrymi praktykami zrealizowanych inicjatyw, które wywołały zmianę w społeczności lokalnej i zachęciły do działania. Z takimi niecodziennymi rozwiązaniami przyjechali liderzy z wielu zakątków Polski. Poniżej, niektóre z nich.

Aleksandra Machalska – OSP Karlikowo (powiat pucki) – straż to nie tylko gaszenie pożarów, ale również działacze społeczni. Strażacy animują dzieci i młodzież do aktywności podczas licznych zajęć i imprez, organizują zbiórki na rzecz schronisk dla zwierząt oraz zajęcia rekreacyjne.

Małgorzata Sokołowska z Gdyni przedstawiła inicjatywę związaną z utworzeniem Otwartego Ogrodu Społecznego. Tworzenie tego miejsca spowodowało, że jest bezpieczniej dla dzieci, że rodzice chętnie spotykają się, że dzieci chętniej się uczą i przebywają ze sobą.

Ewa Gałka – PISOP z Poznania opowiedziała o wsi Łaszczyn, miejscowości tematycznej związanej z lawendą. Miejscowość koło Rawicza, która pełniła funkcję bardziej wypoczynkowo-mieszkalną ludzi, którzy pracowali w większych miastach. Ludzie zauważyli potrzebę zintegrowania się, potrzebę wspólnych działań. Była wola, brakowało pomysłu, jak to zrobić. Drobne inicjatywy spowodowały, że powstała koncepcja wioski tematycznej.

Łukasz Waszak z Centrum OPUS w Łodzi przedstawił mechanizm oddolnych inicjatyw mieszkańców, które miały szanse na wsparcie mikrograntami. Mikrogranty są najlepszym narzędziem aktywizującym mieszkańców. To przedsięwzięcia, które ludzie widzą potrzebę zrealizować.

„Z czym się mierzą małomiasteczkowi” to debata lokalnych liderów, którzy na co dzień łączą potencjały mieszkańców małych środowisk. Paneliści odpowiadali na pytania: w jaki sposób małe społeczności inicjują aktywność obywatelską? Na jakie przeszkody trafiają i jak rozwiązują te problemy? Co działa na plus i co jest atutem?

Udział w dyskusji wzięli:

  • Ewa Czeplina – Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia”
  • Alicja Domaschke – Koło Gospodyń Wiejskich w Stężycy
  • Marcin Skonieczka – Wójt gminy Płużnica
  • Aleksandra Machalska – Ochotnicza Straż Pożarna w Karlikowie
  • dr Krzysztof Stachura – Instytut Socjologii, Uniwersytet Gdański

Dyskusję moderował Jerzy Boczoń – Prezes Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Przesłanie jakie płynęło z dyskusji to przede wszystkim:

  • nadal występuje spora skala zaniechania w aktywizacji mieszkańców społeczności;
  • dobro wspólne nadal jest mało identyfikowalne, niewielka jest o niego dbałość;
  • warto współpracować a nie rywalizować, należy szukać wspólnych mianowników;
  • komunikowanie się jest dobrym narzędziem zarządzania i aktywizowania;
  • solidarność to wartość, która w kryzysach jest niezawodna.

Materiały – prezentacje do pobrania:

 

Galeria zdjeć z konferencji. Fot. T. Keler (CIO), A.Chrul, M.Kochanowski (ROPS)

Zobacz również