"POMORSKIE DLA SENIORÓW"
Pomorskie dla Seniora. W powiecie sztumskim nagrodzono laureatów w kategoriach „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” oraz „Przyjaciel Seniora”

Pomorskie dla Seniora. W powiecie sztumskim nagrodzono laureatów w kategoriach „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” oraz „Przyjaciel Seniora”

Zdjęcie przedstawia laureatów. Fot. Barbara Bałka.
15.07.2021
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
15.07.2021

W czwartek 15 lipca 2021r. w Starostwie Powiatowym w Sztumie nagrodzono kolejnych laureatów konkursu Pomorskie dla Seniora. Wyróżnieni zostali w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior" - Pani Helena Biskup oraz w kategorii „Przyjaciel Seniora" - Stowarzyszenie Labuntur Anni. Uroczystego uhonorowania laureatów dokonał Józef Sarnowski - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto Starosta Powiatu Sztumskiego - Leszek Sarnowski oraz Pełnomocniczka Marszałka ds. Polityki Senioralnej - Barbara Bałka.

Laureatka w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” – Pani Helena Biskup

Kandydaturę zgłosiła osoba fizyczna – grupa mieszkańców województwa pomorskiego (Powiślańska Grupa Działania).

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

Pani Helena Biskup jest niezwykle aktywną osobą działającą przede wszystkim na terenie Powiśla i Żuław (przede wszystkim w powiecie sztumskim i malborskim). Pochodzi z Malborka. Swoją karierę zawodową związała z pobliskim Miłoradzem, gdzie przez 37 lat uczyła w miejscowej szkole. Przez 9 lat była zastępcą dyrektora, a także zasiadała w Radzie Gminy, w tym przez okres jednej kadencji była jej Przewodniczącą. Te działania zostały wówczas docenione, gdyż została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi.

Jako emerytowana nauczycielka historii nie zaprzestała aktywnego życia i nadal pełna empatii współpracuje z wieloma środowiskami. Od 12 lat mieszka w Sztumie. Od tego czasu rozpoczęła swoją aktywność na rzecz lokalnej społeczności tego miasta. Wszystko rozpoczęło się dzięki działającemu w Sztumie Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. To właśnie tam zaangażowała się na niwie teatralno-wokalnej poprzez tworzenie scenariuszy do programów artystycznych oraz w nich występując. Następnie po utworzeniu Klubu Amator Senior+ również bardzo mocno zaangażowała się w jego działalność, np. w ramach akcji szycia maseczek w związku z stanem epidemii na terenie Rzeczypospolitej oraz założeniem ogródka społecznego przy Klubie Seniora.

Ponadto brała udział konkursach recytatorskich godnie reprezentując sztumską społeczność. Swoją współpracę podjęła również z Młodzieżową Grupą Działania, a obecnie Powiślańską Grupą Działania w Sztumie. Najpierw wystawiając monodram Doktor Esperanto w ramach wystawy poświęconej Ludwikowi Zamenhofowi i językowi esperanto pn. 125 lat języka esperanto. Następnie wspierała organizację konkursów o tematyce historycznej i społecznej (np. Powiatowy Konkurs „Tradycja Szlachecka na Powiślu”, Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym). Współuczestniczyła też w realizacji projektów: Podyskutujmy po oksfordzku o prawach człowieka, równości i tolerancji (Sztumski Klub Debat), a także Zatrzymane w kadrze – ziemia sztumska w latach 1945-1989 (zbierała wywiady z mieszkańcami do publikacji pt. Zatrzymane w kadrze. Ziemia sztumska w latach 1945-1989) i Śladami działaczy plebiscytowych na Powiślu (odpowiedzialna m.in. za korektę albumu Plebiscyt na Powiślu w 1920 roku).Warto podkreślić, że od kilkunastu lat Pani Helena zaangażowana jest w ruch esperancki. Niemal w całej Polsce prezentowała ponad 50 razy wcześniej wspomniany już monodram Doktor Esperanto (np. w następujących miejscowościach: Wrocław, Białystok, Warszawa, Słupsk, Toruń, Olsztyn, Gliwice, Szczecin, Pelplin, Gdynia, Sopot). Uczestniczyła też w Światowych Kongresach Esperanto (m.in. we Francji, Portugalii i Słowacji).

Ponadto aktywnie udziela się w akacjach Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Narodowym Czytaniu (Sztum i Malbork). Ostatnio też sama spełnia się literacko i tworzy tzw. bigosy literackie, tj. utwory skompilowane w całości z cytatów innych utworów, znanych i łatwo rozpoznawalnych), a następnie je prezentuje w zaprzyjaźnionych Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Współpracuje również ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Sztumie (sekcja emerytów) oraz Polskim Związkiem Niewidomych z Malborka. Zwolenniczka integracji w regionie. Dzięki niej rozwija się współpraca środowisk seniorów ze Sztumu i innych miejscowości, np. Malborka i Tczewa.

Należy podkreślić, że Pani Helena pomimo przebytej choroby nowotworowej nie utraciła sił oraz jest osobą zawsze uśmiechniętą i przyjazną dla drugiego człowieka. Jak mówi to dzięki zaangażowaniu się w ruch esperanto, a następnie kolejnym bezinteresownym (wolontariackim) działaniom mogła zapomnieć o problemach, które ją dotknęły. Realizując opisane wyżej aktywności nadal uważa siebie za zwykłego seniora. Jest też osobą z wieloma pasjami. Na uwagę zasługuje również fakt, że motywuje i zachęca do aktywności inne osoby starsze, a szczególnie samotne. Dzięki temu udało się zachęcić niektórych do udziału w sztumskim Klubie Seniora i Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Powyższe działania ukazują, że zarówno jest aktywna w działalności na rzecz osób w jej grupie wiekowej, jak i jest przykładem, że działania międzypokoleniowe są niezwykle istotne i potrzebne.

Laureat w kategorii „Przyjaciel Seniora” – Stowarzyszenie Labuntur Anni.

Kandydaturę zgłosił Adam Karaś – Dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury.

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

Stowarzyszenie Labuntur Anni prowadzi z powodzeniem Klub Senior+ „AMATOR”, w którym spotykają się seniorzy. W klubie działają zajęcia dodatkowe: gimnastyczno- ruchowe, artystyczno- manualne, nauka filmowania i fotografii a w tym roku dodatkowo ze względu na pandemię i przeniesienie wielu aktywności do sieci uruchomiliśmy zajęcia z informatyki.

Z powodu zamknięcia klubu i możliwości spotkań członkowie stowarzyszenia i 2 pracowników codziennie telefonują do Seniorów tym samym zaspakajają chociaż częściowo potrzebę kontaktu z innym człowiekiem. Dodatkowo w przypadku problemów seniorów z wychodzeniem z domu to pracownicy klubu seniora oferują pomoc w zrobieniu zakupów art. spożywczych/ przemysłowych oraz zakupów w aptece.

W klubie Seniora organizują również wykłady tematyczne np. z dietetykiem jak i z klubem gier planszowych oraz spotkania autorskie np. z podróżnikiem czy lokalnymi historykami np. Krystianem Zdziennickim.

W 2020 r. członkowie klubu uszyli 10,5 tysiąca maseczek, które trafiły do mieszkańców Miasta i Gminy Sztum. Stowarzyszenie przygotowało także materiały na licytację WOSP i dzięki pracy klubu seniora zebrano ok. 2500,00 zł.

Całościowo dbają o rozwój seniorów poprzez zajęcia aktywizujące jak i codzienne rozmowy i pomysły rozpowszechniane pośród seniorów. Ostatnio nasi seniorzy pokochali rękodzieło: Makramę i rozwijają swoje umiejętności w tym kierunku tworząc cudowne przedmioty a stowarzyszenie dostarcza im materiały i wsparcie merytoryczne w nauce nowych wzorów.

W celu motywowania seniorów do podejmowania aktywności Stowarzyszenie organizuje konkursy plastyczne/ recytatorskie.

W przypadku problemów osobistych jednej z członkiń klubu (który nadzoruje stowarzyszenie) cała grupa seniorów zmobilizowała się do pomocy i wspólnie uszyła worki bawełniane na zabezpieczenie rurek i woreczków z płynami dla wnuczki koleżanki.

Obecnie seniorki podjęły się wyzwania zagospodarowania fragmentu terenu w ogród ziołowy i miejsce spotkań członków klubu i tu również stowarzyszenie wspiera seniorów w procesie prac nad ogródkiem.

Jeśli chodzi o współpracę międzypokoleniową przy stowarzyszeniu działa 3 animatorów relatywie młodszych od seniorów o ponad 25 lat.

Stowarzyszenie podjęło się zadania przeprowadzenia szybkiego kursu gier planszowych i pilnowania przebiegu rywalizacji pomiędzy członkami klubu a szkołami w Sztumie (2 szkoły podstawowe i 1 ponadpodstawowa). Sam pomysł zrodził się u jednego z młodszych animatorów i ma na celu działania międzypokoleniowe zmuszające do współpracy drużyny senior/junior młodszy/ junior starszy.

Stowarzyszenie we własnej inicjatywie próbuje pozyskiwać dodatkowe środki finansowe i zgłaszają kandydaturę w konkursach organizowanych przez różne podmioty np. Towarzystwo inicjatyw „Ę”, Fundacja Sandander itp.

Dlatego uważamy, że stowarzyszenie wyróżnia się swoją postawą w lokalnej społeczności i jest świetnym napędem dla rozwijania aktywności i umiejętności seniorów. Stowarzyszenie idealnie wpisuje się swoją działalnością w ten konkurs. Wszystkie ich działania ukierunkowane są na seniorów i ich potrzeby. Pomagają samotnym seniorom, są otwarci na nowe pomysły i wsłuchują się w głos emerytów realizując ich prośby (oczywiście w rozsądnych granicach). W klubie oficjalnie jest 60 członków ale Stowarzyszenie nie ignoruje pozostałych seniorów ani byłych członków klubu — każdy jest mile widziany i w razie problemów zostanie mu udzielone wsparcie.

Nagrody

Nagrodami przewidzianymi w kategorii „Zwyczajny-Niezwyczajny Senior” są dyplom, grafika z widokiem Gdańska oraz kosz z produktami regionalnymi, natomiast dla kategorii „Przyjaciel Seniora” są to dyplom i grafika z widokiem Gdańska.

 

[Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia. Zdjęcia przedstawiają przebieg uroczystości, w tym sylwetki laureatów. Fot. Barbara Bałka i Krystian Zdziennicki]

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk