MIESZKALNICTWO WSPOMAGANE
Wizyta w mieszkaniu wspomaganym przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością fizyczną w miejscowości Wandzin

Wizyta w mieszkaniu wspomaganym przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością fizyczną w miejscowości Wandzin

Fot. Magdalena Kanka

W ramach realizowanego projektu Wypracowanie standardu i przeprowadzenie pilotażu w zakresie usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, z uwzględnieniem możliwości finansowania tego rozwiązania współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, 11 sierpnia br. w miejscowości Wandzin odbyło się spotkanie przedstawicieli lidera oraz partnera projektu celem, którego była wizyta w mieszkaniu wspomaganym dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością fizyczną zgodnie ze „Standardem usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością fizyczną".

Uczestnicy spotkania dokonali oględzin mieszkania wspomaganego, składającego się z: przedpokoju, łazienki oraz dwóch sypialni. Jedna z sypialni po otwarciu drzwi przesuwnych tworzy wraz z kuchnią wspólne pomieszczenie. Pokoje/sypialnie wyposażone są w automatycznie regulowane łóżka pojedyncze z uchwytem dzięki, któremu osobie z pozycji leżącej łatwiej jest się podnieść. Szafa, biurko, komoda, regał na książki oraz stolik kawowy stanowią podstawowe wyposażenie pokoi. Dodatkowo w jednym pokoju znajduje się rozkładana sofa, a w drugim pozycjonowany fotel. W przedpokoju znajduje się siedzisko, nad którym wisi ciąg wieszaków z przeznaczeniem na ubrania. W pomieszczeniu kuchennym blaty mebli osadzone są na dwóch różnych wysokościach dzięki czemu z wyższego blatu wysuwa się trzy osobowy stół. Dwie półki z górnych szafek kuchennych po wciśnięciu przycisku umieszczonego na froncie wysuwają się automatycznie w dół. Najniższe, dolne dwie szuflady w zestawie mebli kuchennych po otwarciu tworzą zarówno podest jak i miejsce do przechowywania. Piekarnik oraz kuchenka mikrofalowa zostały umieszczone na wysokości dostępnej dla osoby z niepełnosprawnością fizyczną. Pod kuchenną płytą elektryczną nie zamontowano szafek aby osoba na wózku inwalidzkim swobodnie mogła podjechać i z niej skorzystać. Cała kuchnia została tak zaprojektowana aby osoba z niepełnosprawnością miała zapewnioną powierzchnię manewrową. Łazienka wyposażona jest w prysznic, z którego bez przeszkód może skorzystać osoba na wózku inwalidzkim. Wysokość umywalki można ręcznie pozycjonować, natomiast miska ustępowa jest regulowana elektrycznie. W łazience znajduje się też komoda służąca do przechowywania oraz automatyczna pralko-suszarka. We wszystkich pomieszczeniach zainstalowano system przywoławczy. Kolorystyka w mieszkaniu jest utrzymana w odcieniach bieli, beżu i niebieskiego.

 

[Poniżej galeria zdjęć. Zdjęcia przedstawiają opisywane mieszkanie. Fot. Magdalena Kanka]

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk