Uroczystości pod pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof

W poniedziałek 2 września 2019 roku odbyły się uroczystości pod pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof w 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof. Fot.: Stanisława Cempa

W poniedziałek 2 września 2019 roku odbyły się uroczystości pod pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof w 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof.


Spośród 110-ciu tysięcy osób, które zostały przewiezione do obozu zagłady zmarło z wycieńczenia lub zostało zamordowanych 65 tysięcy. Byli to przedstawiciele dwudziestu ośmiu narodowości.

Wśród obecnych, którzy oddali hołd ofiarom obozu zagłady byli więźniowie z rodzinami, przedstawiciele rządu, parlamentu, urzędów centralnych, samorządu, korpusu dyplomatycznego, sił zbrojnych, policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej.

Obchody rozpoczęły się o godz. 10:45 mszą świętą w intencji poległych, na terenie Muzeum w Sztutowie, obok budynku dawnego krematorium. Następnie odbyła się część oficjalna obchodów w obecności przedstawicielami władz państwowych, samorządowych i lokalnych oraz dyrekcji Muzeum Stutthof. Po jej zakończeniu pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego pod monumentem wieniec kwiatów złożyła Pani Tamara von Wiecka-Olszewska. Oprawę uroczystości zapewniła  Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Obchody zakończyło otwarcie wystawy "Każdy przybył z jakiegoś miejsca - historia
o budowaniu tożsamości i niepodległości. Gdynia i jej mieszkańcy".

Galeria zdjęć Fot.: Stanisława Cempa

view szablon artykułu