W dniu 30.09.2023 dobiega końca realizacja projektu pn.: „Wypracowanie standardu i przeprowadzenie pilotażu w zakresie usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, z uwzględnieniem możliwości finansowania tego rozwiązania”.
Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Gdańsku wspólnie z 2 partnerami:
- Stowarzyszeniem Solidarni „Plus” w Wandzinie
- Towarzystwem Wspierania Potrzebujących „Przystań” w Gdańsku.
Realizacja projektu jest zgodna z ideą deinstytucjonalizacji czyli przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności. Poprzez zorganizowane działania udało się uchronić mieszkańców przed umieszczeniem w instytucji i zapewnić im usługi świadczone w społeczności lokalnej. W projekcie wypracowane i zastosowane zostały rozwiązania, które umożliwiają niezależne życie osobom z różnymi schorzeniami i rodzajami niepełnosprawności fizycznej.
Wypracowany dokument Standardu stanowiący modelowe rozwiązanie w obszarze deinstytucjonalizacji usług znajduje się po linkiem:
Standard mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością fizyczną wraz z rekomendacjami
Projekt był realizowany na terenie całej Polski. a poszczególne województwa opracowały standardy dla różnych grup odbiorców:
- osoby z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona oraz osoby starsze – województwo łódzkie,
- osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa – województwo podlaskie,
- osoby z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera – województwo zachodnio-pomorskie,
- osoby chorujące psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym – województwo lubelskie,
- osoby z niepełnosprawnością fizyczną – województwo pomorskie,
- osoby z różnymi rodzajami sprzężonych niepełnosprawności, w tym co najmniej: osoby z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, osoby głuchoniewidomych, osoby niewidomych z niepełnosprawnością fizyczną, osoby chorujących psychicznie z niepełnosprawnością fizyczną – województwo małopolskie.
Wartość projektu dla województwa pomorskiego: 10 175 999,99 zł,
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 8 576 332,79 zł
Termin realizacji: od 01.01.2018 r. do 30.09.2023 r.
Przy dostosowywaniu lokali do potrzeb uczestników zastosowano zasady projektowania uniwersalnego, a jakość rozwiązań podlegała audytowi dostępności. Mieszkania zlokalizowane są terenie:.
- Gminy Sierakowice (mieszkanie w Kamienicy Królewskie)
- Gminy Miejskiej Kościerzyna (mieszkanie w centrum Kościerzyny)
- Gminy Brusy (mieszkanie w Hucie)
- Gminy Człuchów (mieszkanie w Barkowie)
- Gminy Przechlewo (mieszkanie w Wandzinie)