BADANIA I ANALIZY

Ocena zasobów pomocy społecznej województwa pomorskiego za rok 2024

7 minut temu
Ocena zasobów pomocy społecznej województwa pomorskiego za rok 2024

OZPS - dane o pomocy społecznej w jednym dokumencie

Przygotowywana jest co roku, zbierając najbardziej aktualne dane dotyczące pomocy społecznej, w tym te ze 123 pomorskich gmin oraz 16 powiatów. Mowa o Ocenie zasobów pomocy społecznej, dokumencie którego opracowanie jest obowiązkiem ustawowym i który właśnie został udostępniony. Ocena zasobów pomocy społecznej pod koniec czerwca br. zaprezentowana została podczas XVI posiedzenia Sejmiku Województwa Pomorskiego. Teraz z dokumentem mogą zapoznać się wszyscy chętni, w szczególności osoby pracujące w szeroko rozumianej pomocy społecznej oraz te współtworzące politykę społeczną w regionie.

Ocena zasobów, a więc czego można się dowiedzieć?

Ocena opiera się w dużej mierze o dane z ośrodków pomocy społecznej z terenów gmin, jak i powiatowych centrów pomocy rodzinie, a więc z tych miejsc gdzie na bieżąco realizowana i kształtowana jest polityka społeczna. Ocena jest naprawdę szeroka i obejmuje m.in. zasoby kadrowe, infrastrukturę, nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej, w tym informacje o grupach osób korzystających z pomocy i przyznanych świadczeniach. Możemy dowiedzieć się także więcej o zagadnieniach ekonomii społecznej, rozszerzającym się katalogu usług społecznych, czy funkcjonowaniu w obszarze pomocy społecznej organizacji pozarządowych. W dokumencie otrzymujemy też informacje o wybranych grupach, takich jak osoby w wieku senioralnym, czy osoby z niepełnosprawnościami. Jest też niezwykle ważny rozdział dotyczący pieczy zastępczej. Wszystko to zobrazowane dużą ilością liczb zebranych m.in. przez Centralną Aplikację Statystyczną, gdzie w pierwszej kolejności trafiają surowe dane.

Co ważne, dokument jest nie tylko analityczny, ale powinien stanowić również podstawę do formułowania rekomendacji, interwencji czy planowania budżetów na kolejny rok, a także wyciągania wniosków w odniesieniu do województwa, czy najmniejszych jednostek terytorialnych, a więc gmin.

Coraz ważniejsze usługi społeczne

Ocena Zasobów przygotowana została w Referacie Analiz i Rozwoju Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Praca nad dokumentem była bardzo angażująca, powstawał on w oparciu o liczne dane statystyczne, zarówno te które pozyskujemy sami jako ROPS, ale też dane ministerialne i te zbierane i opracowywane przez Urząd Wojewódzki. Z danych wynika, że poprawia się sama sytuacja materialna osób mieszkających w regionie. Widać to przede wszystkim na przykładzie danych dotyczących korzystania ze świadczeń finansowych, w tym przez rodziny. Ilość tych świadczeń zmniejsza się i ten trend obserwujemy od kilku lat. Konsekwencją jest zmiana struktury korzystania z pomocy społecznej, świadczenia pieniężne są nadal ważne, ale coraz bardziej liczą się usługi społeczne. Chciałbym również wspomnieć o mieszkalnictwie wspomaganym i treningowym. Z danych, które znalazły się w tegorocznej Ocenie zasobów wynika, że znaczący jest wzrost liczby mieszkań, jak i samych osób korzystających z tych form, które w założeniu wspierają usamodzielnianie się mieszkaniowo. To krok w dobrą stronę, ale należy być ostrożnym z wyciąganiem szerszych wniosków, bo samo zbieranie informacji o tych mieszkaniach prowadzone jest od niedawna, a tym samym ciężko te dane uogólniać, czy odczytywać jako trwały trend – mówi Mateusz Rutkowski z Referatu Analiz i Rozwoju, który odpowiadał w zasadniczej części za opracowanie Oceny.

Jak można korzystać z OZPS?

Dokument można czytać w całości, chcąc poznać szerszy kontekst funkcjonowania pomocy społecznej w regionie lub fragmentami w zależności od pola zainteresowania. Przykładowo: chcę poznać wysokość różnych świadczeń wypłaconych w minionym roku – sięgam do danych zawartych w rozdziale „Dane o osobach korzystających z pomocy i wsparcia”. Potrzebuję informacji ile spółdzielni socjalnych funkcjonowało w minionym roku w województwie, znajdę te dane w rozdziale pn. „Ekonomia społeczna”. Chcę dowiedzieć się ile było klubów seniora i uniwersytetów III wieku – przeglądam rozdział „Osoby w wieku senioralnym”. To tylko kilka przykładów korzystania z tego bogatego zasobu danych, jaki zawiera ten obszerny, ale przejrzyście ułożony dokument.

Zachęcamy więc do zapoznania się z Oceną zasobów pomocy społecznej za 2024 rok.

Załącznik do uchwały – OZPS 2024

Załącznik do uchwały – OZPS 2024

Zobacz również