"POMORSKIE DLA SENIORÓW"
Fotografia grupowa - wręczenie nagrody w konkursie Pomorskie dla Seniora z powiatu malborskiego. fot. Magdalena Grudzień

Uhonorowano laureatów Konkursu „Pomorskie dla Seniora” z powiatu malborskiego w kategorii Przyjaciel Seniora oraz Pracodawca przyjazny Seniorom

Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała Sokalska wręcza nagrody w konkursie Pomorskie dla Seniora laureatom z powiatu malborskiego fot. Magdalena Grudzień
05.07.2021
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
AUTOR
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
05.07.2021

W Sali Posiedzeń Urzędu Miasta Malborka Agnieszka Kapała - Sokalska - Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego wręczyła nagrody Pani Marii Seibert - laureatce w kategorii Przyjaciel Seniora oraz Pani Beacie Stawarskiej - zastępcy dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku laureatowi w kategorii Pracodawca przyjazny Seniorom z powiatu malborskiego. 5 VII 2021 w specjalnie zorganizowanej uroczystości z udziałem Marka Charzewskiego - Burmistrza Miasta Malborka, Pani Sylwii Starosty-Romańczuk – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Malborku, uczestniczyli członkowie Malborskiej Rady Seniorów i zaproszeni goście.

Laureatka w kategorii „Przyjaciel Seniora”: Maria Seibert

Kandydaturę zgłosił mieszkaniec województwa pomorskiego: Pani Gertruda Miąc – kombatant

Treść uzasadnienia:

Maria Seibert jest inicjatorką i realizatorką wielu przedsięwzięć na rzecz seniorów Malborku oraz na rzecz współpracy międzypokoleniowej.

  1. Maria Seibert była jedną z liderek akcji szycia maseczek w Malborku podczas pandemii koronawirusa w 2020 r. Udało jej się zaangażować do tego wiele osób, dzięki czemu wspólnie uszyto ponad 10 tysięcy maseczek przekazanych do szpitala, Domu Pomocy Społecznej, stowarzyszeń, wolontariuszy, ale przede wszystkim do seniorów. Pozyskała sponsorów na zakup materiałów i na wykrój maseczek, zajęła się zarówno logistyką jak i dystrybucją. Była to bezcenna inicjatywa w tych trudnych i niepewnych czasach, tym bardziej, że wiązała się z dużym ryzykiem zarażenia nieznanym i niebezpiecznym wirusem COVID19.
  2. Maria Seibert jest przewodniczącą Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego „Młody Las”, Zarząd Oddziału w Malborku. Regularnie organizuje spotkania dla kombatantów i działaczy, organizuje uroczystości złożenia kwiatów, konferencje i oprawy artystyczne spotkań i świąt. Pozyskuje fundusze na inicjatywy, dzięki którym pielęgnowana jest pamięć o „Młodym Lesie” — publikacje, konferencje, ścieżki edukacyjne. Rozpowszechnia również informacje na ten temat w lokalnych mediach, zaprasza gości na spotkania — władze miasta i powiatu, działaczy miejskich, historyków, przewodników a także młodzież szkół średnich, dzięki czemu integruje środowisko kombatantów i seniorów z młodszymi mieszkańcami Malborka. Zawsze służy pomocą, radą i uśmiechem.
  3. W latach 2017-2019 była Sekretarzem Zarządu Malborskiej Rady Seniorów działającej jako ciało doradcze przy Burmistrzu Miasta Malborka. Największymi osiągnięciami tej Rady było: zainicjowanie projektów jak np. przystąpienie do Ogólnopolskiej Karty Seniora i przekonanie wielu malborskich przedsiębiorców do włączenia się do akcji i zaoferowania zniżek dla seniorów, promowanie wspólnie z Powiatowym Centrum Zdrowia tzw. koperty życia, nawiązanie międzypokoleniowej współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Malborka, organizacja imprez jak np. Wiosenne Dni Seniora, koncerty z okazji Europejskiego Dnia Seniora, spotkania integracyjne, kawiarenka. Seniorzy z Rady Seniorów wspólnie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Malborka posadzili przy Urzędzie Miasta drzewko symbolizujące międzypokoleniową współpracę.
  4. Współpracuje z Uniwersytetem 3 Wieku w zakresie organizacji spotkań w Ratuszu Staromiejskim, służy pomocą przy planowaniu przedsięwzięć oraz przy przygotowani części artystycznych spotkań. Pomaga również przy organizacji cyklicznych spotkań IJ3W Ratuszu Staromiejskim.
  5. Maria Seibert organizuje spotkania działaczy ze związku „Młody Las” z młodzieżą. Trudną powojenną historię Malborka propaguje przede wszystkim wśród uczniów szkół średnich, których zaprasza na spotkania z kombatantami i na uroczystości. Wspólnie z nimi organizuje dla kombatantów imprezy, festyny, koncerty. W ten sposób dba również o budowanie patriotyzmu i tożsamości lokalnej. Dla młodzieży to prawdziwa żywa lekcja historii a dla seniorów pewność, że walka ich i ich przodków o pokój, wolność i lepszą ojczyznę nie pójdą w zapomnienie.
  6. Maria Seibert organizuje występy, oraz duże koncerty młodzieży dla seniorów z udziałem seniorów, integrując w ten sposób oba pokolenia poprzez muzykę i kulturę Dzieci i młodzież z prowadzonego przez nią zespołu „Balbiny” występują regularnie podczas corocznych spotkań Związku Emerytów i podczas obchodów Dni Seniora. Wraz z Uniwersytetem 3 Wieku zorganizowała wspólny koncert z okazji jubileuszu Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Nigdy nie odmawia pomocy, a występy jej grupy są niezwykle miłym i atrakcyjnym punktem imprez.

Laureat w kategorii „Pracodawca przyjazny Seniorom”: Muzeum Zamkowe w Malborku

Kandydaturę zgłosił mieszkaniec województwa pomorskiego: Pani Lidia Kusz

Treść uzasadnienia:

Muzeum Zamkowe w Malborku obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Aktualnie Muzeum zatrudnia 144 Pracowników (w trzech Zamkach: w Malborku, Kwidzynie i Sztumie). Jest jednym z największych pracodawców w Malborku. Osoby w wieku powyżej 50 roku życia stanowią ponad 45% wszystkich pracowników Muzeum i taki mniej więcej odsetek utrzymuje się od lat. Wśród Pracowników Muzeum są osoby mające status emeryta. Pracownikom o statusie emeryta proponowane jest zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu czy stopniowe jego ograniczanie.

Wszystkie zatrudnione w Muzeum osoby w wieku 50+ mogą liczyć na udział w różnych formach podnoszenia kwalifikacji (konferencje, kursy, szkolenia), w tym obsługa narzędzi online (np. aplikacja Teams, która pozwoliła pracownikom Muzeum pozostać w stałym kontakcie również w okresie izolacji związanej z pandemią koronawirusa).
W 2020 roku podjęło współpracę z 57 osobami w wieku 50+ w ramach umów cywilnoprawnych, co stanowiło 47,5% wszystkich umów. 2021 roku umowy z osobami 50+ stanowią 37,9% wszystkich umów cywilnoprawnych. Instytucja poszukuje kompetencji, doświadczenia, które w tej branży jest kluczowe.

Muzeum od wielu lat opiera swoją działalność na doświadczeniu swoich wieloletnich pracowników. W ostatnim okresie dwa kluczowe procesy rekrutacyjne zakończyły się zatrudnieniem osób w wieku 50+. Średnia wieku w Muzeum wynosi 47 lat. W związku z tym aktualnie rozpoczyna się na realna wymiana pokoleniowa. Do zespołu dołączają nowi pracownicy. W przypadku kilku zespołów różnica wieku między pracownikami wynosi nawet 36 lat i nie jest to wyjątek.

Rola doświadczonych pracowników, którzy znają specyfikę pracy w Muzeum jest i zawsze będzie nie do przecenienia. Dotyczy to wszystkich stanowisk pracy w Muzeum. Pracownicy w wieku przedemerytalnym czy emerytalnym są mentorami dla nowych osób w zespole. Dzielą się wiedzą, wypracowanymi przez lata kontaktami z kolegami z innych Muzeów oraz bezcennymi dobrymi praktykami. W zasadzie we wszystkich obszarach działalności w Muzeum funkcjonują międzypokoleniowe zespoły. Jako forma promowania współpracy międzypokoleniowej do zespołów zadaniowych, projektowych w zamierzony sposób są zapraszane osoby w wieku 50+. Jest to z korzyścią dla wszystkich. Muzeum próbuje różnych rozwiązań, osoby 50+ bywają zarówno liderami zespołów, jak i członkami. Codzienna współpraca międzypokoleniowa jest naturalna. Nie zawsze jest łatwa, ale pokolenia wzajemnie się siebie uczą.

Młodzi pracownicy Muzeum podchodzą do osób starszych, z dużym szacunkiem oraz ze zrozumieniem. Muzeum współpracuje ze Stowarzyszeniem Przewodników Malborskich, skupiających ponad 300 przewodników, których większość stanowią osoby w wieku 50+. Przewodnicy świadczą usługi na potrzeby gości odwiedzających Muzeum. Dla wielu przewodników stanowi to szansę na podtrzymanie aktywności zawodowej, a jednocześnie stwarza możliwość utrzymywania kontaktów międzypokoleniowych, w ramach grupy pasjonatów Zamku i historii oraz z turystami z całego świata.

W celu podtrzymania relacji stwarzane są okazje do spotkań pracowników oraz emerytów, w tym wydarzenia kulturalne, spotkanie noworoczne, ogniska. Jest to okazja do swobodnych rozmów i zwykle wielu wspomnień.

Nagrodami w kategorii Przyjaciel Seniora oraz Pracodawca przyjazny Seniorom są dyplomy oraz grafiki z widokiem Gdańska.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i nominowanym!

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk