W związku ze stanowiskami Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet z 14 stycznia br. Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego zaapelował do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o pilne wprowadzenie zmian legislacyjnych w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz dotyczących przywrócenia samotnym rodzicom możliwości łącznego rozliczania podatku z dziećmi.
Oba pisma dostępne są do pobrania poniżej:
- Pismo ws. ubezpieczeń społecznych [.pdf rozmiar: 2,3MB]
- Pismo ws. możliwości łącznego rozliczania podatku z dziećmi [.pdf rozmiar: 4,6 MB]
Kontekst
W piśmie dot. ubezpieczeń społecznych możemy przeczytać m.in. że od 1 stycznia 2022 r. prawo do zasiłku chorobowego w przypadku osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (osobom prowadzącym działalność gospodarczą i osobom z nimi współpracującym oraz duchownym) przysługiwać będzie w przypadku:
- braku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie albo jeżeli kwota tej zaległości nie będzie wyższa niż 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- jeżeli zaś kwota zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne będzie wyższa niż 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę, prawo do zasiłku będzie przysługiwało po spłacie całości zadłużenia,
- prawo do ww. świadczeń przedawnia się, jeżeli ww. zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.
Oznacza to, że niewielka, bo 1% zaległość może stać się po upływie 6 miesięcy powodem wygaśnięcia prawa do zasiłku. Kilkadziesiąt złotych zaległości w przypadku kobiety w ciąży przebywającej na zwolnieniu lekarskim może spowodować utratę prawa do zasiłku i to w momencie przed urodzeniem dziecka. Sankcja bycia pozbawioną prawa do środków do życia w zderzeniu z kwotą zaległości jest bolesnym i niewspółmiernym do zaległości karaniem matek.
W związku z tym Marszałek Struk postuluję o pilne wprowadzenie zmian legislacyjnych do przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Drugie pismo dot. zmian w przepisach prawa podatkowego, które zostały wprowadzone na mocy Polskiego Ładu w odniesieniu do samotnych rodziców, których pozbawiono możliwości łącznego rozliczania podatku z dziećmi. W piśmie możemy przeczytać m.in. że zmiany tej początkowo nie było w projekcie „Polskiego Ładu”. Dopiero w toku prac legislacyjnych w Sejmie niespodziewanie dodano poprawkę likwidującą dotychczasową opcję. W zamian wprowadzono zaś ulgę na dziecko dla samotnego rodzica w stałej kwocie 1500 zł. Zmiana nie podlegała żadnym konsultacjom, co świadczy o jej przeprowadzeniu w dużym pośpiechu, bez konsultacji społecznych, bez odpowiednich analiz i oceny skutków regulacji. Zmiana uderzy głównie w matki samotnie wychowujące dzieci, które stanowią 93% samotnych rodziców w Polsce.